Susuz ortamlarda cereyan eden redoks reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of redox reactions that proceed in non-aqueous media
  1. Tez No: 13043
  2. Yazar: SELMA GÜL ÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURGUT GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi SUSUZ ORTAMLARDA CEREYAN EDEN REDOKS REAKSİYONLARININ İNCELENMESİ Selna Gül ÖZTAS Ankara Üniversitesi Fen Biliııleri Enstitüsü Kimya Anabilin Dalı Danışnan: Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ 1991, Sayfa: 81 Jüri : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof. Dr. Meral KIZILYALLI Prof. Dr. Mürşide TÜZÜN Bu çalışmada, ilk olarak bilimsel ve teknik yönden önemi büyük olan hidrazin, antrasen, benzaldehit ile bunların bazı türevleri asetik asit ortamında redoksimetrik olarak potansiyometrik metodla titre edilmiş ve çok ilginç sonuçlar alınmıştır. Titrasyon eğrilerinin incelenmesinden adı geçen maddelerin kaçar elektronla redoks reaksiyonuna girdikleri tesbit edilmiştir. Hidrazin ve türevlerinin titrasyonu asetik asit ortamında hazırlanmış kurşun(IV)asetatla direkt titrasyon metoduyla 25°C de, antrasen, benzaldehit ve türevlerinin titrasyonları ise aynı çözücüde hazırlanmış kurşun( IV")ase- tat + mangandl )asetat sistemiyle indirekt metodla 60°C de yapılmıştır. îkinci olarak alifatik ve aromatik aminler asetonitril ortamında nitrozilperkloratla redoksimetrik olarak titre edilmişlerdir. Potansiyometrik tit rasyon eğrilerinin incelenmesinden redoks reaksiyonlarında 1:1 stokiyometrisinde katılma ürünlerinin meydana geldiği gözetlenmiştir. Bütün tayinlerde ayrıca istatistik çalışmalarda yapılmıştır. Sonuç olarak adı geçen maddelerin kantitatif olarak tayin edilebilecekleri kanaatine varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Susuz ortam, Hidrazin, Antrasen, Benzaldehit, Aminler, Redoksimetrik titrasyon
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATION OF REDOX REACTIONS THAT PROCEED IN NON-AQUEOUS MEDIA Selna Gül ÖZTAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departnent of Chenistry Supervisor : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ 1991, Page : 81 Jury : Prof. Dr. Turgut GÜNDÜZ Prof. Dr. Meral KIZILYALLI Prof. Dr. Mürşide TÜZÜN In this work, firstly hydrazine, anthracene, benzaldehyde and some of their derivatives which are very important from the scientific and technical point of view were titrated redoximetrically with potentiometric method in acetic acid solvent and some interesting results were obtained. The number of electrons participated in these redox reactions was established from investigation of the titration curves. Titration of hydrazine and its derivatives were carried out directly at 25°C with lead(IV)acetate which was prepared in acetic acid solvent. Titration of anthracene, benzaldehyde and their derivatives were carried out indirectly at 6CTC with lead(IV)acetate + manganese( II )acetate system which was prepared in the same solvent. Secondly, aliphatic and aromatic amines were titrated redoximetrically with nitrozylperchlorate prepared in acetonitrile. Potentiometric titration curves have shown that 1:1 addition compounds have formed between amines and nitrozyl cation in acetonitrile solvent. In addition, statistical calculation was also carried out on the results of the analyses. As a result, it was shown that all the compounds mentioned above can be determined quantitatively in non-aqueous media. KEYWORDS : Non-aqueous media, Hydrazine, Anthracene, Benzaldehyde, Amines, Redoximetric titration