Susuz ortamlarda akseptör ve donör moleküllerinin arasında meydana gelen hidrojen bağlarının ve assosyasyon komplekslerinin elektronik spektroskopisi metoduyla incelenmesi
In Nonaqueous media investigation of hydrogen bonding and association complexes formed between proton Donor and acceptor molecules by electronic spectroscopy methods
  1. Tez No: 22817
  2. Yazar: NİLGÜN ANCIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Doktora Tezi SUSUZ ORTAMLARDA AKSEPTÖR VE DONÖR MOLEKÜLLERİNİN ARASINDA MEYDANA GELEN HİDROJEN BAĞLARININ VE ASSOSYASYON KOMPLEKSLERİNİN ELEKTRONİK SPEKTROSKOPİSİ METODUYLA İNCELENMESİ Nilgün ANCIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Esma KILIÇ 1992, Sayfa: 106 Jüri : Doç. Dr. Esma KILIÇ Prof.Dr.TurgutGÜNDÜZ Doç.Dr. A.RehberTÜRKER Bu çalışmanın ilk bölümünde alkilaminlerin, hekzan, ve alkoller içinde spektrumları alınarak alkilaminlerle alkoller arasında meydana gelen hidrojen bağlarına alkil gruplarının etkileri incelenmiş ve alkilaminlerdeki azot atomuna bağlı karbon sayısı arttıkça bunların alkollerle hidrojen bağı verme meyillerinin azaldığı tespit edilmiştir : R3N < R2NH < RNH2 İkinci bölümünde ise siklohekzan ortamında fenol, alkilfenoller ve klorofenoller ile dioksan arasında hidrojen bağlan üzerinden meydana gelen assosyasyon komplekslerinin teşekkül sabitleri bulunmuş, bu değerlerden alkil gruplarının elektron salıcı özelliklerinin ter-butil > iso-propil > metil şeklinde değiştiği bulunmuştur. Üçüncü bölümde ise çeşitli çözücülerde fenol, alkilfenoller ve bazı metilketonlann maksimum absorpsiyon dalga boyları tespit edilmiş ve ketonlarda karbonile bağlı alkil grubundaki karbon sayısının artmasıyla ketonların alkollerle hidrojen bağı verme meylinin azaldığı gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Susuz ortamlar, hidrojen ağları teşekkül sabitleri, alkilamîhler, sübstitüe fenoller, metilkefonlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis IN NONAQUEOUS MEDIA INVESTIGATION OF HYDROGEN BONDINGS AND ASSOCIATION COMPLEXES FORMED BETWEEN PROTON DONOR AND ACCEPTOR MOLECULES BY ELECTRONIC SPECTROSCOPY METHODS Nilgün ANCIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Esma KILIÇ 1992, Page: 106 Jury : Assoc.Prof.Dr. Esma KILIÇ Prof.Dr.TurgutGÜNDÜZ Assoc.Prof.Dr. A.Rehber TÜRKER In the first part of this work the influence of alkyl groups on the formation of hydrojen bondings between alkylamines and alcohols have been investigated spectroscopically. In order to verify this, the electronic spectra of the alkylamines in hexane have been taken and the absoption peaks of these spectra have been accepted as standards in investigation of wave lengths shifts, due to the formation of hydrogen bonds between alkylamines and alcohols. As a result is been concluded that tendency of the formation of hydrogen bonding between alkylamines and alcohols decreases by the incerease of the number of alkyl groups attached to nitrogen. R3N < R2NH < RNH2 In the second part, the constants of the association complexes formed between dioxane and phenol, chlorine and alkyl substituted fenols in cyclohexane have been found two methods and have been concluded that the electron releasing power of the alkyl substituents to benzen ring is as follows. ter-butil > iso-propil > metil In the third part of the work, in various solvents the formation of the hydrogen bonds formed between solvents and methyl ketons, phenol, alkyl phenols have been investigated and have come to a conclusion that the hydrogen bond formation tendency of a methylketone decreases as the size of alkyl group attached to ketone increases. KEY WORDS : Nonaqueous media, hydrogen bonding, formation constants, alkylamines, substited phenols methyl ketones.