Süreç yönetimi ve lojistik biriminde bir uygulama
Process management and application in the logistics unit
- Tez No: 220062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN OFLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İşletmelerin geleneksel / profesyonel yönetim anlayışı artık yapısı gereği günümüz dünyasındaki sürekli değişimle baş etmekte zorlanmakta ve gerekli esnekliği gösterememektedir. Dolayısıyla bu esnekliği sağlayacak yapılanmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Geleneksel yönetimin iş bölümü (uzmanlık) ve hiyerarşi (düzey) ile karakterize edilen yaklaşımını doğal akışının önündeki engellerden kurtarmak için yeni bir yönetim anlayışı olarak ?süreçlerle yönetim?e gereksinim duyulmaktadır. Gelişmeye odaklanmış olan organizasyonlar gelişme ihtiyacını bilir ve kendilerini bu gelişme sürecinde değişen ihtiyaçları karşılamak üzere hazır bulundururlar. İşte kaliteye odaklı yönetim modeli olan süreç yönetimi, işimizi yaparken geliştirmenin etkin yollarını bulma konusunda, ürünlerin ve hizmetlerin geliştirilmesinde gerçek ve kolektif gücün kullanılmasını sağlamaktadır. Yönetim biliminin gelişimine bakıldığında; işletmelerin etki alanı dışında kalamadığı bir kavram olan değişime paralel olarak değişimin hızı, değişimin karmaşıklığı ve değişimin belirsizliği ile baş edebilmek örgütlerin yani organizasyonların en önemli çalışma konusu haline gelmiştir. Çünkü günümüz dünyası sadece hızlı, karmaşık ve belirsizlik içeren ve en önemlisi de sürekli olan bu değişimle baş edebilecek becerileri geliştirebilen örgütlerin yaşamasına ya da başarılı olmasına olanak tanımaktadır.Bu çalışmada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı yüzer ve kara unsurları lojistik açıdan destekleyen ikmal teşkillerinden biri olan İstanbul İkmal Destek Komutanlığı'nın 1-5nci sınıf malzeme ikmalinin nasıl yapıldığı kısaca açıklanmıştır. Bu çerçevede Süreç Yönetiminin birlik açısından uygulanması ile ihtiyacın doğmasından mal/hizmetin müşteri birliğe ulaştırılmasına kadar olan süreçlerde yaşanan problemler analitik açıdan incelenmiştir. Müşteri birliklerin desteklenme oranları, envanterdeki malzemelerin stok ve sarf durumları, ulaştırma hizmetleri vb. verilerle desteklenerek analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its structural formations, the concept of traditional/ professional administrations struggle with the constant changes of nowadays world and cannot demonstrate the required flexibility. Consequently, there is a need for new constructions that can provide such flexibility. In order to avert the obstacles that affect the natural flow of the traditional management approach that is characterised by hierarchy (level) and division of labour (specialisation), `?management by processes?? calls for as a new notion of management. The organisations that are focused on growth are aware of the requirements of expansion and prepare for the process to enable themselves ready for the changing needs. Quality focused management model, Process Management, renders it possible to use a real and collective power in developing our business effectively and improving products and services. When looked at the sciences of management, it can be seen that, parallel to the changes, its speed, complications as well as its unpredictability have become the most important subject matter that the organisations are dealing with. In the present day, only the organisations those are capable of developing skills to cope with the pace, complication and unpredictability of the changes encountered are allowed to survive and/or succeed.In this study, it has been shortly explained how Istanbul Supply Support Command, which is one of the subsidiary of Department of the Navy and is responsible for logistic support and servicing for floating and land components of it, service 1st to 5th class supplies. In this frame, the process of the application of Process Management in terms of problems encountered from the rise of the need till the provision of the product/service to the customer unit has been examined analytically. The level of support provided for the customer unit is analysed through the data such as stock taking and expenses, transportation and so forth.