İşletmelerde iç kontrol sisteminin denetlenmesi
Auditing of internal conrol in companies
- Tez No: 130515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Ömer Cevdet Kuyucu Anabilim Dalı : işletme (Türkçe) Programı : Muhasebe Finansman Tez Danışmanı : Doç. Dr. Cemal ibiş Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans-Ağustos 2003 Anahtar Kelimeler : İç Kontrolün Denetlenmesi ÖZET İŞLETMELERDE İÇ KONTROLÜN SİSTEMİNİN DENETLENMESİ Bu çalışmanın üç temel amacının birincisi iç kontrolün anlamı ve önemini açıklamak, ikincisi müşterinin iç kontrolün ana bileşenlerinin tartışılması ve üçüncüsü ise denetçilerin iç kontrolün anlaşılmasına ilişkin olan ikinci çalışma standardının gereğini nasıl yerine getireceğini göstermektir. Günümüzde iç control büyük ölçekli işletme organizasyonlarında çok büyük önem kazanmıştır. Birçok insan iç kontrolün yapılabilecek hata ile hileli mali raporlamadan korunmanın ilk önemli adım olduğunu belirtmektedir. Diğerleri ise hileden korunmak için iç kontrolün önemini kabul ederlerken, iç kontrolün üretimde ve diğer süreçler üzerinde kontrolün teminatını rolüne eşdeğer olduğuna inanmaktadırlar. İç kontrolün beş bileşeni kontrol çevresi, risk belirlemesi, muhasebe bilgilendirme ve iletişim sistemi, kontrol faaliyetleri ve izlemedir. İç kontrolün denetçileri ilgilendiren bölümünde işletmelerin güvenilir mali tablo hazırlama yeterliliğinin önemlibir yere sahiptir. Denetçilerin iç kontrol hakkındaki ilgisi denetimin ve varlık kontrol riskinin planlaması için gerekli bilgileri toplamak için çalışmaktır. İç kontrolün beş bileşeninin tam olarak anlaşılabilmesi için bütün denetimlerin belgelendirilmesi gereklidir. Denetçiler herbir ana mali tablo yaklaşımı için niteliğini, zamanlamasını ve bu yaklaşım için gerekli sayıdaki ek testleri belirleme yoluyla kontrol riskini değeriendirier. Organizasyonun saptama, ölçme, özetleme ve mali bilgileri raporlamasını etkileyebilecek iç kontrolün düzenlemesinde veya operasyonunda önemli bir yetersiz var ise bu raporlanablir bir durumdur.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Ömer Cevdet Kuyucu Field : Business Administration (English) Programme : Accounting and Finance Supervisor : Doç. Dr. Cemal İbiş Degree Awarded and Date : Master - August 2003 Keywords : Audit of Internal Control ABSTRACT AUDIT OF INTERNAL CONTROL SYSTEM IN COMPANIES The consideration of internal control in this study has three major objectives; first, to explain the meaning and significance of internal control; second, to discuss the major components of client's internal control; and third, to show how auditors go about obtaining an understanding of control to meet the requirements of the second standard of fieldwork. Nowadays, internal control has attained greatest significance in large-scale business organizations. Many people interpreted the term internal control as the steps taken by a business to prevent fraud-both misappropriation of assets and fraudulent financial reporting. Others, while acknowledging the importance of internal control for fraud prevention, believed that internal control has an equal role in assuring control over manufacturing and other processes. The five components of internal control include the control environment, risk assessment, the accounting information and communication system, control activities, and monitoring. The portion of internal control relevant to auditors is that which pertains to the entity's ability to prepare reliable financial statements. The auditors' consideration of internal control is performed to obtain information necessary to plan the audit and asset control risk. An adequate understanding of the five components of internal control must be documented on all audits. The auditors assess control risk for each major financial mstatement assertion to determine the mature, timing, and extent of the substantive tests of that assertion. A reportable condition is a significant deficiency in the design or operation of an internal control that could adversely affect the organization's ability to record, process, summarize and report financial data. IV