İlköğretim üçüncü sınıf öğrencilerine yönelik sosyal beceri programının değerlendirilmesi
The Evaluation og graup counsellig programmc for third grade students social skills
  1. Tez No: 130629
  2. Yazar: MÜGE YUKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
ÖZET Bu araştırmada, araştırmacı tarafından kurgulanmış ve geliştirilmiş olan sosyal beceri grup rehberliğinin; ilköğretim 3. sınıf düzeyindeki öğrencilerin sosyal yeterliliklerini ve benlik algılarını geliştirmesinde, olumsuz sosyal davranışlarım azaltmasında etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. ön test - son test kontrol gruplu deneme modeline uygun olarak hazırlanan araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ili Kadıköy ilçesine bağlı İlhami Ahmet Örnekal İlköğretim Okulu' nun 3. sınıf düzeyinde 9 yaş grubundaki öğrenciler oluşturmuştur. Deney ve kontrol gruplarının belirlenmesinde; 3. sınıf düzeyindeki sekiz sınıf öğretmenine, sınırlarındaki tüm öğrencileri teker teker değerlendirebilecekleri, araştırmacı tarafından bu çalışma için Türkçe'ye uyarlanan“Okul Sosyal Davranış ölçekleri”verilmiştir. Sınıf içi dinamikleri ve arkadaş ilişkilerini belirlemek amacıyla tüm 3. sınıflara sosyometri uygulanmıştır, öğretmenlerin gözlemleri yoluyla doldurdukları“Okul Sosyal Davranış ölçekleri”nin sonuçlarına dayanarak, sınıflardaki öğrencilerin duygusal ve davranışsal açıdan genel değerlendirmeleri yapılmış ve bu yolla deney ve kontrol grubunun oluşturulacağı iki sınıf belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubunu oluşturacak öğrencilerin seçiminde,“Okul Sosyal Davranış ölçekleri”nin“Olumsuz Sosyal Davranışlar”alt ölçeği esas alınmıştır. Uygulanmış olan sosyometri sonuçları değerlendirildiğinde, elde edilen sonuçların,“Okul Sosyal Davranış ölçekleri”ile belirlenen kişilerle paralellik gösterdiği gözlenmiştir. Sonuçta araştırmanın deney ve kontrol grupları için onbeşer öğrenci belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubunda yer alan öğrencilere grup çalışması başlamadan önce ve çalışma bittikten sonra, çalışmanın etkililiğini belirlemede yardımcı olması amacıyla Piers- Harris' in“Çocuklarda Öz-Kavramı ölçeği”uygulanmıştır. Deney grubuna 9 hafta süreyle, haftada bir gün, bir ders saati boyunca (40 dakika) süren oturumlarla“sosyal beceri eğitimi”verilmiştir. Kontrol grubuyla, bu anlamda herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Grup oturumları İlhami Ahmet örnekal İlköğretim Okulu Rehberlik Servisinde gerçekleştirilmiştir. ivUygulama ve verilerin toplanması aşamasından sonra, elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının, verilen eğitimin öncesi ve sonrasında elde ettikleri puanlarının karşılaştırılması amacıyla“Okul Sosyal Davranış Ölçekleri”ve“Piers- Harris'in Çocuklarda öz Kavramı ölçeği”nden elde edilen verilerine Mann- Whitney U Testi uygulanmıştır. Deney grubunun ve kontrol grubunun, öntest ve sontest verilerinin karşılaştırılması amacıyla, uygulama sonrası elde edilen puanlara Wilcoxon Eşleştirilmiş Çiftler İşaretlenmiş Sıra Sayılan Testi uygulanmıştır. Bu şekilde, denenceler doğrultusunda gruplar arasında farklılıkların olup olmadığı tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının seçildiği sınıflara uygulanan“Sosyometri”ve“Okul Sosyal Davranış ölçekleri”nden elde edilen puanların, sosyometri derecelemelerine göre farklılaşmasını incelemek amacıyla Kruskal Wallis H-Testinden faydalanılmıştır. Elde edilen istatistiklerin manidarlığı 0.05 düzeyinde test edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonrasında uygulamaya ilişkin bulguları şu şekilde özetleyebiliriz: 1.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, group counselling programme for 3rd grade students' social skills and self-perception has been developed and the effectiveness has been tested. The research is arranged according to pre-test, post-test control group experiment model and its participants were third grade students, aged nine, of İlhami Ahmet Örnekal Primary school in the distinct of Kadıköy in Istanbul. During the process of determining the experiment and control groups, the test known as“School Social Behavior Scales”(SSBS) was adapted to Turkish language by the researcher for this study and then were handed to eight different 3rd grade teachers to let them evaluate each of their students. Sociometry was applied to 3rd grade students with the aim of finding out the classroom dynamics and friendship relations. SSBS were filled by the teachers, supported by their classroom observations and in respect to both emotional and behavioral aspects the students were evaluated. Therefore two classrooms were chosen as the experiment and control groups. In the process of choosing these students, the subscale called as“Antisocial Behavior”in SSBS was taken as a basis. When sociometry results were evaluated, it was established that the results were showing similarity to the students chosen according to SSBS. As a result fifteen students were chosen for experiment and control group. Turkish version of Piers Harris'“Children Self-Concept Scale”was applied to the experiment and control group students both before and after the programme, to evaluate the efficacy within a period of nine weeks. Every week on a certain day and for about 40 minutes“social skills education”was applied to the experiment group and these meetings were held at the counselling service of the primary school. No study was done with the control group. After the application and data collecting period, the data were analyzed to compare the scores that the experiment and control group students got before and after the education. Mann Withney - U test and Wilcoxon test was applied to the data gathered by SSBS and self - concept test. By this way, whether the experiment and control groups differentiated from each other has been controlled. In order to study the differentiation in between the scores, vuthose were gathered after the sociometry and SSBS applications on two groups the Kruskal Wallis H Test was used. The significance level for all statistics was assumed at 0.05. After the statistical analysis, the results can be summarized as follows; 1. When post-test social competence (interpersonal skills, self-management skills, academic skills) scores of experimental and control groups are compared, there is a significant difference in favor of the experimental group (p.05). But for control group, there is no significant difference between pre and post antisocial behavior test scores. 6.