Ion-selective imprinted polymer beads for metal detoxification from human plasma
İnsan plazmasından metal detoksifikasyonu için baskılanmış polimerler
- Tez No: 130937
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ, PROF. DR. SÜLEYMAN PATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İNSAN PLAZMASINDAN METAL DETOKSİFİKASYONU İÇİN İYON SEÇİCİ BASKILANMIŞ POLİMERLER AYŞE MÜGE ANDAÇ ÖZ Kadmiyum oldukça karsinojen ve mutajeniktir. Endüstriyel olarak maruz kalındığında, kandaki kadmiyum seviyesi için tavsiye edilen limit 50 pg/L'dir. Ancak bu limitte dahi, uzun süre maruz kalındığında böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olur. Kronik kadmiyum zehirlenmelerine karşı özel bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Bununla beraber hemodiyaliz ve benzeri destek tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Metal zehirlenmelerinde genellikle EDTA gibi şelatlayıcı ajanlar kullanılır. Ancak kalsiyum disodyum EDTA'nın da toksisiteyi arttırdığına dair histopatolojik deliller mevcuttur. Moleküler baskılanmış polimerler moleküler tanıma yetisine sahiptir ve oldukça kararlıdır. Kolay hazırlanabilir ve ucuzdur. Moleküler baskılama, afinite sistemlerinin hazırlanması için güvenilir bir teknik olmuştur, iyon baskılama çalışması üç basamaktan oluşmaktadır, (i) Kalıp Oluşturma (ör., metal iyonları ile) (ii) Kalıbın kopolimerizasyonu (iii) Polimerizasyondan sonra kalıbın uzaklaştırılması. Hedef iyon uzaklaştırıldıktan sonra, hazırlanan polimer matriks çeşitli metal iyonları içeren çözeltiye konur ve hedef iyon seçici olarak uzaklaştırılır. Bu çalışmanın amacı iyon baskılanmış polimerlerin hazırlanması ve insan plazmasından seçici olarak kadmiyum iyonlarının uzaklaştırılmasıdır. Metakriloamidosistein (MAC) kompleksleyici monomer olarak seçilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında; 2-metakriloamidosistein (MAC), metakroil klorür ve sistein kullanılarak sentezlenmiştir. MAC molekülleri, Cd2+ iyonları ile kompleksleştirilmiş ve 2-hidroksietil metakrilat-metakriloamidosistein p(HEMA-co- MAC) süspansiyon polimerizasyonu yöntemi ile sentezlenmiştir. Cd2+ iyonları, 0.1 M tiyoüre ve 0.1 M HN03 kullanılarak uzaklaştırılmıştır. Hazırlanan iyon baskılanmış mikroküreler, seçici olarak Cd2+ iyonlarını insan plazmasından uzaklaştırmak için kullanılmıştır. Spesifik yüzey alanı 19.4 m2/g, MAC içeriği 22.04 umol/g, 63-140 um ortalama çaplarındaki %78'lik şişme kapasitesine sahip olan ^00$II Cd2+ baskılanmış mikrokürelerinin insan plazmasından Cd2+ iyonları uzaklaştırma kapasitesi 30.02 umol/g'dır. Tekrarlanan adsorpsiyon-desorpsiyon döngüsü sonucunda Cd2+ baskılanmış p(HEMA-co-MAC) mikrokürelerin adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir değişim gözlenmemiştir. Anahtar Sözcükler İyon baskılanmış polimer, Moleküler tanıma, Süspansiyon polimerizasyon, Afinite bağlanma. Danışman Prof. Dr. Adil DENİZLİ, Hacettepe Üniversitesi, Kimya Bölümü, Beytepe, ANKARA Yardımcı Danışman Prof. Dr. Süleyman PATIR, Hacettepe Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Beytepe, ANKARA
Özet (Çeviri)
Ill ION-SELECTIVE IMPRINTED POLYMER BEADS FOR METAL DETOXIFICATION FROM HUMAN PLASMA AYŞE MÜGE ANDAÇ ABSTRACT Cadmium is an element that is potentially carcinogenic and mutagenic. The allowed amount of cadmium in blood should be no higher than 50 pg/L when exposure to cadmium is unavoidable in industry. There is no specific treatment available for acute or chronic cadmium poisoning. Besides supportive therapy and hemodialysis, metal poisoning is often treated with a chelating agent. Different chelating agents that are available commercially for the treatment of cadmium poisoning are dimercaprol and calcium disodium EDTA. However, there is histopathological evidence for increased toxicity in animals when calcium disodium EDTA is utilized. Molecularly imprinted polymers (MIP) are easy to prepare, stable, inexpensive and capable of molecular recognition. Therefore, MIPs can be considered as artificial affinity media. Molecular recogition-based separation techniques have received much attention in various fields because of their high selectivity for target molecules. Three steps are involved in ion-imprinting process: (i) Complexation of template (i.e., metal ions) to polymerizable ligand, (ii) Copolymerization of this complex, (iii) Removal of metal ions after copolymerization. After the removal of the target ions, the prepared polymer matrix is placed into a solution containing several types of metal ions from which the imprinted ion should thus be preferentially separated. In ion-imprinting process, the selectivity of a polymeric adsorbent is based on the geometry of the template and its size. The aim of this study is to prepare ion-imprinted polymers which can be used for the selective removal of Cd2+ ions from both aqueous solutions and Cd2+-overdosed human plasma. MAC was chosen as complex monomer. In the first step, Cd2+ was complexed with MAC monomer and the Cd2+-imprinted p(HEMA-co-MAC) microbeads were synthesized by suspension polymerization technique. After that, Cd2+ ions were removed by 0.1 M thiourea and 0.1 M HNO3 solutions, respectively. SpecificIV surface area of the Cd2+-imprinted p(HEMA-co-MAC) microbeads was found to be 19.4 m2/g with a size range of 63-140 urn in diameter and the swelling ratio was determined to be 78%. According to the elemental analysis results, microbeads contain approximately 22.04 (j,mol/g of MAC. The maximum adsorption capacity for Cd + ions was 30.02 nmol/g of the dry weight of beads. The Cd * -imprinted poly(HEMA-co-MAC) beads could be used many times without decreasing their adsorption capacities significantly. Key Words Ion imprinting, Molecular recognation, Suspension polymerization, Affinity binding Supervisor Prof. Adil DENİZLİ, Beytepe, ANKARA Hacettepe University, Chemistry, Co-Supervisor : Prof. Süleyman PATIR, Hacettepe University, Science Education Department, Beytepe, ANKARA