Yeraltısuyu aramalarında özdirenç yönteminin kullanımı ve bir uygulama örneği
Ground water investigation by means of resistivity method and an example of application
  1. Tez No: 95125
  2. Yazar: A. BETÜL ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
HI ÖZET Çalışmada Burdur-Gölhisar Merkez ve Yusufça arazilerinin hidrojeoloji amaçlı yerelektrik özellikleri D.C. (Doğru Akım) Özdirenç Yöntemi, D.E.S. (Düşey Elektrik Sondajı) çalışma tekniği ve Schlumberger açılımı kullanılarak araştırılmıştır. Her bir D.E.S. verisi Başokur (1991)'a ait IPES:3 yazılımı ile değerlendirilmiş ve katman parametreleri elde edilmiştir. Belirli profiller için yapma kesitler ve dokuz seviye için haritalar çizilmiştir. Yapma kesiti çizilen profiller için katman parametreleri kullanılarak yerelektrik kesitler çizilmiş yer altı yapısı belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma alanındaki sondaj kuyularının kütüklerinden oluşturulan jeolojik kesitler ile yerelektrik kesitlerin ilişkisi araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hidrojeoloji, Yerelektrik Özellikler, Doğru Akım Özdirenç Yöntemi, Düşey Elektrik Sondajı, Schlumberger Açılımı
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, the geo-electrical characteristics of the lands of Burdur-Golhisar center and Yusufça are searched for hydrogeological objective. The methods of direct current resistivity as vertical electrical sounding technique and Schlumberger array are used to determine these characteristics. The layer parameters are obtained by the interpretation of the every curve of vertical electrical sounding with the IPES:3 software, which belongs to Başokur (1991). The pseudo section is drawn for determined profiles and the contour map is drawn for nine levels. The geological structure of the land is tried to determine by the drawing of the pseudo-sections for the profiles which are pseudo-section drawn, by using the layer parameters. The relationship between the geological sections that are formed by the stumps of some sounding shafts in the land and geoelectrical sections is studied. KEY WORDS: Hydrogeology, Geo-electrical Characteristicts, Direct Current Resistivity Method, Vertical Electrical Sounding, Schlumberger Array