Değişik çinko kaynaklarının çeltik bitkisinin gelişmesi ve çinko alımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 27956
  2. Yazar: HİLMİ UĞURLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı; kireç kapsamları farklı olan topraklarda yetiştirilen çeltik bitkisinin gelişmesi ve çinko alımı üzerine, etkinlikleri yönünden değişik çinko kaynaklarını karşılaştırmak ve en iyi sonuç veren çinko kaynağını belirlemektir. Bu amaçla Orta Anadolu'da Corum, Kızılcahamam ve Nallıhan yörelerinde çeltik tarımı yapılan alanlardan toprak örnekleri alınmıştır. Serada kurulan denemede topraklara; ZnO, ZnS04.7H20 ve Zn-EDTA şeklinde 0, 2, 4 ve 8 ppo düzeylerinde çinko uygulanmış ve deneme bitkisi olarak çeltik 7 hafta süreyle yetiştirilmiştir. Çeltik bitkisinin kuru madde miktarında ortalama olarak kontrole göre en fazla artışı Corum yöresi toprağında ZnO, Kızılcahamam ve Nallıhan yöresi topraklarında ise ZnS04 sağlamıştır. Tüm yöreler dikkate alındığında çeltik bitkisinin kuru madde miktarında kontrole göre sağladığı ortalama artışlar bakımından çinko kaynakları ZnS04 > ZnO > Zn-EDTA, çinko miktarları ise Zn > Zn4 > Znz şeklinde bir diziliş göstermiştir. Çeltik bitkisinin çinko kapsamını ve çinko alımını kontrole göre her üç yöre toprağında da Zn-EDTA ortalama olarak en fazla artırmıştır. Tüm yöreler dikkate alındığında çeltik bitkisinin çinko kapsamında ve çinko alımında kontrole göre sağladığı ortalama artışlar bakımından çinko kaynakları Zn-EDTA > ZnSO4 > ZnO şeklinde bir diziliş göstermiş tir. Çinko kapsamında kontrole göre sağladığı ortalama artışlar bakımından çinko miktarları Zn4 > Znz > Zn, çinko alımı bakımından ise Zn4 > Zn1 > Zn2 şeklinde bir diziliş göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER : Çeltik bitfcisi (Oryza sativa L.), değişik çinko kaynakları ve çinko miktarları, çeltik bitkisinin kuru madde miktarı, çinko kapsamı ve çinko alımı.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF DIFFERENT ZINC SOURCES ON THE GROWTH and ZINC UPTAKE OF RICE PLANT Hilmi UGURLUOGİU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Supervisor : Prof.Dr. Burhan KACAR 1993, Page : 96 Jury : Prof.Dr. Burhan KACAR Prof.Dr.Akgün AYDENÎZ Prof.Dr.A.Vahap KATKAT The objective of this research is to compare, from the point of activity, different zinc sources on the growth and zinc uptake of rice plant grown in the soils having different levels of the total carbonate content and determine the best zinc source. For this purpose soil samp les were collected from rice growing areas of Çorum, Kızılcahamam and Nallıhan in Central Anotolia Region. A pot experiment was established in greenhouse and the rice plant was grown during 7 weeks in the soils by the application of zinc at the rate of 0, 2, 4 and 8 ppm Zn as ZnO, ZnS04-7H20 and Zn-EDTA. On the average maximum increase in the dry matter yield of rice plant, according to the control was provided by ZnO in Çorum area soil, as for Kızılcahamam and Nallıhan area soils by ZnSO,*- When all areas take note together, from the point of the average inreases provided by dry matter yield of rice plant according to the control, zinc sources were arranged as ZnS04 > ZnO > Zn-EDTA, zinc amounts as Zm > Zn4 > Znz respectively. Zn-EDTA inreased on the average maximum according to the control zinc content and zinc uptake of rice plant grown in the soils of three areas. When all areas take note together, from the point of the average increases provided by zinc content and zinc uptake of rice plant according to the control, zinc sources were arranged as Zn-EDTA > ZnS04 > ZnO respectively. From the point of the average increases provided by zinc content of rice plant according to the control, zinc amounts were arranged as Zn4 > Zn2 > Zm, as for from the point of zinc uptake Zn4 > Zm > Zn2 respectively. KEY WORDS : Rice plant (Oryza sativa L.), different zinc sources and amounts, dry matter yield, zinc content and zinc uptake of rice plant.