Spin etiketlenmiş model zarların elektron paramagnetik rezonans (EPR) tekniği ile incelenmesi
The Investigation of spin labeling model membranes by electron paramagnetic resonance (EPR) technique
  1. Tez No: 131105
  2. Yazar: NURAY HORASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. MARAL SÜNNETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
SPİN ETİKETLENMİŞ MODEL ZARLARIN ELEKTRON PARAMAGNETİK REZONANS (EPR) TEKNİĞİ İLE İNCELENMESİ Nuray Horasan Hacettepe Üniversitesi, Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı. ÖZ Bu çalışmada, doymuş ve doymamış model zar dispersiyonlarında çeşitli katkı maddelerinin, faz geçişleri ve düzen üzerine etkisi, nitroksit spin etiketleri kullanılarak, Elektron Paramagnetik Rezonans (EPR) tekniği ile incelenmiştir. Çalışmalar 283-333K sıcaklık aralığında, dimyristoylphosphatidylcholine (DMPC), dipalmitoylphosphatidylcholine (DPPC), dimyristoylphosphatidylethanolamine (DMPE), eggyolkphosphatidylcholine (EYPC), karışık DMPC/DPPC model zarlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlk olarak co-grubu yağ asitlerinin model zarlara etkisi, 5- ve 16- doxyl stearic acid (5-DSA, 16-DSA ) spin etiketleri ile incelenmiştir. Kullanılan yağ asitleri, a> gruplarının karışımından oluşan ceviz yağı ve o>3 grubundan docosahexaenoic acid (DHA) dır. DMPC zarda %10 oranında ceviz yağı etkisi 5-DSA ile %0-63 mol kolesterol katkı aralığında incelenmiş, ceviz yağı %30 mol ve daha yüksek kolesterol katkılı zarlarda çalışılan tüm sıcaklıklarda akışkanlıkta artışa neden olmuştur. Düşük kolesterol yüzdelerinde ve yüksek sıcaklıklarda, ceviz yağı katkısının etkisi ters yöndedir. DMPC, DPPC, DMPC/DPPC ve EYPC dispersiyonlarında, %10 oranında ceviz yağı katkısı sıcaklığa bağlı davranışı etkilememiştir. Buna karşın DMPE dispersiyonunda, %10 ceviz yağı katkısı ile akışkanlık, katkısız olana göre önemli ölçüde artmıştır. Dispersiyonlara, %10 ceviz yağına ek olarak %16 mol kolesterol katılması, zar yapısına ve sıcaklığa bağlı olarak fark yaratmıştır. DMPC, DPPC ve EYPC dispersiyonlarında, ceviz yağı varlığı zarın orta bölgesinde, kolesterolün düzenleyici etkisinde azalmaya neden olmuştur. DHA'nın DMPC dispersiyonlarının faz geçişine etkisi önemlidir. DMPC dispersiyonlarında, DHA ceviz yağı ile kıyaslandığında, hem baş hem de orta bölgede daha fazla akışkanlığa neden olmaktadır.İkinci grupta sterollerin doymuş ve doymamış zar dispersiyonlarına etkisi 5- ve 16- DSA ile incelenmiştir. Düşük konsantrasyonlarda, sterol etkilerinin sıcaklığa, sterol tipine ve molar yüzdeye bağlı olarak değiştiği gözlenmiştir. %0-63 mol ergosterol içeren DMPC dispersiyonları 5-DSA ile çalışılmıştır. Yaklaşık %10 mol ergosterol katkısından sonra, tüm sıcaklıklarda, ergosterolün düzenleyici etkisi kolesterolden fazladır. Zarların dinamik özellikleri üzerine daha fazla bilgi edinmek amacı ile ceviz yağı, kolesterol ve ceviz yağı ile kolesterolü birlikte içeren DMPC ile saf DMPC zarların benzeştirilmesi yapılmıştır. İncelenen aralıktaki tüm sıcaklıklarda düzen değişkenleri ve dönme yayılma katsayıları belirlenmiştir. Deneysel ve kuramsal spektrumlar arasında iyi uyum elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : zarlar, nitroksitler, steroller, yağ asitleri, EPR. Danışman: Prof.Dr. M. Maral Sünnetçioğlu, Hacettepe Üniversitesi, Fizik Mühendisliği Anabilim Dalı. ıı
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF SPIN LABELLED MODEL MEMBRANES BY ELECTRON PARAMAGNETIC RESONANCE (EPR) TECHNIQUE Nuray Horasan Hacettepe University, Physical Engineering Section. ABSTRACT In the present study, the incorporation effects of various substances on the phase transition and order in saturated and unsaturated model membrane dispersions were investigated by Electron Paramagnetic Resonance (EPR) using nitroxide spin labels. Studies were performed in a temperature range of 283-333 K by the use of dimyristoylphosphatidylcholine (DMPC), dipalmitoylphosphatidylcholine (DPPC), dimyristoylphosphatidylethanolamine (DMPE), eggyolkphosphatidyl- choline (EYPC) and mixed DMPC/DPPC model membranes. At first the effects of co-group fatty acids on the membrane dispersions were investigated by the use of 5- and 16-doxyl stearic acid spin labels (5-DSA, 16- DSA). The fatty acids used were walnut oil, which consists of a mixture of co- groups and docosahexaenoic acid (DHA) from co-3 group. Effects of 10 percent (by weight (wt)) walnut oil on the DMPC dispersions containing 0-63 mole percent cholesterol were investigated using 5-DSA spin label. Incorporation of walnut oil on the dispersions containing 30 mole percent or higher cholesterol levels caused an increase in the fluidity at all temperatures studied. At low cholesterol levels and high temperatures the effects of walnut oil addition were in the opposite way. The presence of 10 percent walnut oil in the pure DMPC, DPPC and DMPC/DPPC and EYPC dispersions did not effect their temperature dependence. On the other hand the fluidity of DMPE dispersions containing 10 percent walnut oil was increased seriously with respect to pure DMPE. Inclusion of 16 mole percent cholesterol in the dispersions in addition to 10 percent walnut oil created differences depending on the membrane type and temperature. In the hydrocarbone core region, the presence of walnut oil caused a decrease on the ordering effects of cholesterol at DMPC, DPPC and EYPC dispersions. The effects of DHA on the temperature dependence of DMPC dispersions was remarkable. In comparison to walnut oil, 111DHA caused higher fluidity effects on DMPC dispersions both in the upper part of the bilayer and in the hydrocarbon core regions. In the second group, sterol effects on unsaturated and saturated membrane dispersions were investigated using 5-, 16-DSA. At low concentrations, sterol effects were observed to vary with temperature, sterol type and mole percentage. DMPC dispersions containing 0-63 mole percent ergosterol were studied using 5- DSA. After approximately 10 mole percent ergosterol incorporation, the ordering effects of ergosterol were higher at all temperatures in respect to cholesterol. In order to get further insight on the dynamic properties, simulation studies were performed for pure DMPC dispersions and DMPC dispersions having walnut oil, cholesterol and walnut oil together with cholesterol. Order parameters and rotational diffusion coefficients were obtained at all temperatures within the studied range. Good agreement were obtained between experimental and calculated spectra. Keywords : membranes, nitroxides, sterols, fatty acids, EPR Advisor: Prof.Dr. M. Maral Sünnetçioğlu, Hacettepe University, Physical Engineering Section. IV