Yüksek gerilim üreten dizel jeneratörlerden oluşan bir sistemin sinyalizasyon analizi
Analysis of signalization of a system based on high-voltage diesel generators
- Tez No: 131169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET EMİN TAĞLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünyada ve ülkemizde enerji kaynaklarmm gitgide tükenmesi ve çeşitli problemler nedeniyle (savaş, siyasi kriz, iklim) elde edilmesinde soran yaşanması, ülkeleri bu konuda çeşitli önlemler almaya itmiştir. Bu önlemlerden biri de sürekli belirli bir kaynağa bağlı kalmadan enerji temini amacıyla farklı yakıtlarla çalışan alternatif enerji santrallerinin sayısını arttırmaktır. Bunlara doğal gaz, dizel, biomas ve rüzgar enerjisi santralleri örnek verilebilir. Bu tür santrallerin yapımı ve işletme maliyetinin yüksek olması nedeniyle ortaya çıkan bu tür dezavantajlar özel teşvikler ve alım garantisi sözleşmeleriyle kompaııze edilmiştir. Enerji santrallerinde işçilik maliyetini azaltmak, santraldeki ünitelerin ömrünü uzatmak ve optimum işletme şartlarını sağlamak ancak santraldeki tüm verilerin düzenli takibiyle mümkündür. Bu da iyi bir sinyalizasyonla sağlanabilir. Bu çalışmada 52.5 MW Esenboğa Dizel Enerji Santrali'nin sinyalizasyon sistemi projeden analiz edilerek, uygulamaya nasıl geçirildiği ve sinyalizasyonmı nasıl gerçekleştiği açıklanmıştır. Yapılan analizler ve işletme mühendisiyle yapılan görüşmeler sonrasında santraldeki sinyalizasyonun başarılı olduğu ve öngörülen amaçları sağladığı sonucuna varılmıştır. Bunun yanında uygulamada karşılaşılan zorluklar esas alınarak, santral kurulurken planlanması gereken önemli hususlara da değinilmiştir. ANAH l AR KELİMELER: Sinyalizasyon, dizel enerji santrali, veri iletimi, SCADA «s? 0- 0^: ^«SE>
Özet (Çeviri)
Gradually exhaustion of energy resources in the world and our country and because of variety reasons (war, political crisis, climate) cause problems in running these resources have enforced countries to take provisions. One of these provisions is to increase the number of alternative power plants using different resources like natural gas, diesel, biomas and wind energy. The disadvantages resulting from high construction and management costs of power plants have usually been compensated by special incitements and guarantee in purchasing settlements. Reducing labour costs, extending the life of the units of power plant and determining the optimum management conditions are possible only by monitoring and controlling of all the data regularly in power plants. The monitoring and control of the data can be achieved with a perfect signalisation system. This work covers monitoring of the construction of the Esenboğa Diesel Energy Power Plant and analysing the projects of the plant from the signalisation perspective. The whole plant was analysed and howr the signalisation was realized and managed through out the system was investigated. The signalisation process was followed step by step and the important real matters that were faced during the construction of the plant were recorded and discussed in the final chapter. KEY WORDS: Signalisation, diesel energy power plant, data transmission, SCADA n