Halk elinde yetiştirilen ivesi koyunlarında laktasyon süt verim özelliklerinin belirlenmesi ve genetik parametrelerin tahmini
Determination of lactation milk yield characteristics in awassi sheep raised in farmer conditions and estimation of genetic parameters
  1. Tez No: 444091
  2. Yazar: ALİ TAŞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN KİRAZ, DOÇ. DR. SEYRANİ KONCAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Ziraat, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, halk elinde yetiştirilen İvesi koyunlarında laktasyon süt verimi (LSV), laktasyon süresi (LS) ve 180 gün laktasyon süresine göre düzeltilmiş süt verimine (LSV180) ilişkin kalıtım derecesi, fenotipik varyasyon, eklemeli genetik varyasyon, hata varyasyonu ve hata varyasyonunun fenotipik varyasyonuna oranı tahminleri yapılmıştır. LS, LSV, LSV180'nin kalıtım dereceleri sırasıyla; 0.15±0.028, 0.40±0.052 ve 0.56±0.094 olarak hesaplanmıştır. İvesi koyunlarında, βeta-laktoglobulin geni (β-LG) polimorfizmi PCR-RFLP yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. β-LG geni, β-LGA ve β-LGB gen frekansları sırasıyla; 0.594 ve 0.406, β-LGAA β-LGAB β-LGBB genotip frekansları sırasıyla; 0.353, 0.482 ve 0.165 olarak bulunmuştur. β-LG geni LSV180'ni önemli derecede etkilememiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, lactation milk yield (LMY), phenotypic, additive genetic and error variance, and heritabilities of lactation length (LL) and lactation milk yield adjusted for 180-days lactation length (ALMY) were estimated in İvesi sheep raised in farmer conditions. Heritability estimates of LMY, LL and ALMY were found as 0.15±0.028, 0.40±0.052 and 0.56±0.094, respectively. βeta-laktoglobulin gene was investigated using (β-LG) polimorfism PCR-RFLP method. Frequencies of β-LGA and β-LGB genes were found as 0.594 and 0.406, respectively. Frequencies of β-LGAA, β-LGAB and β-LGBB genotypes were found as 0.353, 0.482 and 0.165, respectively. No significant effect of β-LG gene on LSV180 was observed