Gaziantep ilinde köy koşullarında yetiştirilen ivesi koyunlarının süt verim özellikleri ile kan serum Ca, K, P ve Co düzeyleri
Characteristics of milk yield and blood serum levels of Ca, K, p and Co of awassi sheep maintained at village conditions in Gaziantep city
- Tez No: 285505
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Gaziantep ili Yavuzeli ilçesine bağlı Bakırcan dağ köyünde meradönemini kapsayan aylarda, köy koşullarında yetiştirilen ve ek yem verilmeyen İvesikoyunlarının süt verim özellikleri ile kan serum Ca, K, P ve Co düzeylerininbelirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini merada beslenen ve klinikolarak sağlıklı görünen 2-3 yaşlı 63 baş İvesi koyunu oluşturmuştur.İvesi koyunlarında süt verim özelliklerinden laktasyon süresi ve süt veriminibelirlemek amacıyla, doğumdan ortalama 30 gün sonra 14 gün aralıklarla sabah veakşam olmak üzere süt ölçümleri yapılmıştır. Bu araştırmada, laktasyon süresi ortalama165.46 gün ve laktasyon süt verimi ortalama 110.05 l olarak bulunmuştur.Laktasyonun başı (Nisan), ortası (Mayıs) ve sonunda (Haziran) olmak üzereçeşitli dönemlerde koyunlardan alınan kan serumlarında tespit edilen Ca, K, P ve Codeğeri ortalamaları sırasıyla Nisan ayı için 1.2806 mg/l, 3.3888 mg/l, 5.0706 mg/dl ve0.037608 mg/l; Mayıs ayı için 1.1805 mg/l, 3.4088 mg/l, 5.1286 mg/dl ve 0.017638mg/l; Haziran ayı için 1.7801 mg/l, 3.6048 mg/l, 4.8919 mg/dl ve 0.022256 mg/l olarakbulunmuştur.İvesi koyunlarında laktasyon dönemi ortasında alınan süt örneklerinde tespitedilen yağ, yağsız kuru madde, yoğunluk, donma noktası ve protein ortalamalarısırasıyla %9.40, %11.61, 1.0364 g/cm3, -0.59 °C ve %6.09 olarak bulunmuştur.Sonuç olarak, İvesi koyunlarının laktasyon süresi ve süt veriminin köy koşullarıiçin tatmin edici düzeylerde olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to be determined the some milk traits and the levels ofCa, K, P, and Co of blood serum in Awassi sheep maintained at village conditions.Totally, 63 Awassi ewes with ages of 2-3 years were used as animal material.Milking in Awassi ewes started at thirty days after parturition. Controls of themilking were made at 14 days intervals. Lactation period and lactation milk productionfor each ewe were determined from data of controls based on test-day records andSweden method.The means of lactation period and lactation milk yield for Awassi ewes were165.46 days and 110.05 l, respectively.In the beginning (April), the middle (May), and the end (June) of lactationperiod, it were determined that means of Ca, K, P and Co in blood serum were 1.2806mg/l, 3.3888 mg/l, 5.0706 mg/dl and 0.037608 mg/l for April; 1.1805 mg/l, 3.4088mg/l, 5.1286 mg/dl and 0.017638 mg/l for May; 1.7801 mg/l, 3.6048 mg/l, 4.8919mg/dl and 0.022256 mg/l for June, respectively.The levels in middle of lactation period of Awassi ewes were defined asfollowing: milk fat, dry matter, density, point of freezing, and protein were 9.40%,11.61%, 1.0364 g/cm3, -0.59 °C and 6.09%, respectively.As a result, the findings suggest that the lactation period and the the lactation milkyield of Awassi sheep were sufficient level for rural conditions.