Generic model kontrol (GMC) stratejisinin sürekli karıştırmalı bir reaktöre uygulanması
Application of generic model control strategy to a continuous stirred tank reactor
  1. Tez No: 131337
  2. Yazar: DERYA UTKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Master Tea“GENERIC MODEL KONTROL STRATEJİSİNİN SÜREKLİ KARIŞTIRMALI BÎR REAKTÖRE UYGULANMASI DERYA UTKU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ Bu çalışmada, Generic Model Kontrol (GMC) stratejisinin, etil asetat ile seyrettik sodyum hidroksit sabunlaşma reaksiyonunun gerçekleştirildiği sürekli karıştırılmalı bir reaktöre uygulanması ve kontrol etkinliğinin set noktasına ve yük değişkenlerine verilen etkiler altında incelenmesi çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada sabunlaşma reaksiyonu sürekli karıştırmalı bir reaktörde teorik olarak gerçekleştirilmiştir. Reaktöre etil asetat ve sodyum hidroksit iki akım halinde beslenecektir. Reaktörden sodyum asetat ve etil alkol karışımı sürekli olarak alınacaktır. Sürekli karıştırmak reaktörde ceket sıcaklığını 25 °C'de olduğu kabul edildi. İkinci mertebeden reaksiyon hız ifadesinin madde dengesinde kullanılması ile reaktör modeli elde edildi. Reaktörde ürün kalitesi sodyum hidroksit dönüşümü istenilen set noktasında tutularak ”Generic" algoritma ile kontrol edilmiştir. Kontrol amacı ile, ayarlanabilen değişken olarak sodyum hidroksit akış mzı seçilmiştir. Generic Model Kontrol Etkinliği hata kareleri integrali ( İSE) ve hata mutlak değerleri integrafi ( IAE) kriterleri kullanılarak tesbît edilmiştir. 2003,71 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Generic Model Control ( GMC ), Sürekli Kanştırmalı Akün reaktörü
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPLICATION OF GENERIC MODEL CONTROL STRATEGY TO A CONTINUOUS STIRRED TANK REACTOR DERYA UTKU Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor Prof. Dr. Mustafa ALPBAZ In this study, application of GMC strategy to a continuous stirred tank reactor in which ethyl acetate and dilute sodium hyroxide soaping reaction is taking place, is examined. The examination also includes the efficiency of the control, under the effects that has been applied to set point and the load variables. Soaping reaction is simulated theoritically in a continuous stirred tank reactor. Ethyl acetate and sodium hydroxide are feeded to the reactor as two streams and the mixture is continuously taken away. The temperature of the coat is assumed as 25 °C. Model of the reactor is calculated by applying the second order rate term to the mass equation. Quality of the product is controlled by generic algorithm for holding the conversion of the sodium hydroxide at the required set point. Effectiveness of the GMC is tested by Integral Square of the Error (ISE) and Integral of Absolute value of Error ( IAE) 2803, 71 pages Keywords : Generic Model Control ( GMC), Continuous Stirred Tank Reactor ii