Beyşehir Gölü kadife balıklarının (Tinca tinca L., 1758) et verimi ve vücut kompozisyonu
Meat yield and body composition tench (Tinca tinca L., 1758) in Lake Beyşehir
  1. Tez No: 131344
  2. Yazar: ÖZGE ZENCİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. ŞEREF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BEYŞEHİR GÖLÜ KADİFE BALIKLARININ (Tinca Unca L. 1 758) ET VERİMİ ve VÜCUT KOMPOZİSYONU ÖzgeZENCİR Ankara Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. A. Şeref KORKMAZ Bu çalışmada, Beyşehir Gölü kadife balıklarının (Unca Unca L. 1758) et verimi ve vücut kompozisyonu incelenmiştir. Ağustos-Aralık 2002 periyodunda incelenen 200 kadife balığı (102 erkek, 98 dişi), I- VI yaşlar arasında dağılım göstermiştir. Beyşehir Gölü kadife balıklarının pullu-derili, pulsuz derili ve net et verimi, erkeklerde sırasıyla % 68,11±0,34, % 66,17±0,34 ve % 57,23±0,37, dişilerde ise sırasıyla % 68,49±0,31, % 66,81±0,32 ve % 57,24±0,39 olarak saptanmıştır. Eşey gruplarına bağlı olarak et verimleri arasında gözlenen farklılıklar önemsiz bulunmuştur (P>0,05). Beyşehir Gölü kadife balıklarında ham protein, ham yağ, ham kül ve su oranının sırasıyla erkeklerde % 16,54-19,33, % 2,15-2,47, % 1,03-1,37 ve % 77,03-79,96, dişilerde ise % 16,65-19,69, % 2,43-2,84, % 1,10-1,34 ve % 76,46-79,63 arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MEAT YIELD AND BODY COMPOSITION OF TENCH (Tinea tinea L. 1758) IN LAKE BEYŞEHİR ÖzgeZENCİR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor: Asst. Prof. Dr. A, Şeref KORKMAZ In this study, It was investigated the meat yield and body composition of tench (Tinea tinea L. 1758) in Lake Beyşehir. 200 tench (102 male, 98 female) investigated in the period of the August-December 2002, was showed the distribution between I- VI ages. Scaled-skinned, without scales-skinned and fillet yield in tench from Lake Beyşehir were determined to be 68,1 1±0,34 %, 66,17±0,34 % and 57,23±0,37 % for male and 68,49±0,31 %,66,81±0,32 % and 57,24±0,39 % for female, respectively. The differences between meat yields depending on the sex groups were found not to be significant (P>0,05). Crude protein, crude fat, crude ash and water in tench from Lake Beyşehir were varied between 16,54-19,33 %, 2,15-2,47 %, 1,03-1,37 % and 77,03-79,96 % in males, 16,65- 19,69 %, 2,43-2,84 %, 1,10-1,34 % and 76,46-79,63 % in females, respectively.