Farklı tuzluluk derişimlerinin Nannochloropsis oculata ve Isochrysis galbana türlerinin büyüme hızına etkileri
The Effects of different salinity concentrations on the growth rate of Nannochloropsis oculata and Isochrysis galbana
- Tez No: 131343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLSUN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI TUZLULUK DERİŞİMLERÎNÎN Nannochloropsis oculata ve Isochrysis galbana TÜRLERİNİN BÜYÜME HIZLARINA ETKİLERİ Serkan İLGAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su Ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Nilsun DEMİR Bu çalışmada, ülkemizde deniz balıklan larva yetiştiriciliğinde önem taşıyan mikroalglerden Nannochloropsis oculata ve Isochrysis galbana türlerinin %020, %030, %040 tuzluluklarda gelişimi incelenmiş ve yetiştiriciliğe en uygun tuzluluk derişiminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Denemede, en düşük hücre sayılan Nannochloropsis oculata (Droop) Green ve Isochrysis galbana Parke türlerinde %040 tuzluluk derişiminde gözlenmiştir. Farklı derişimlerdeki Nannochloropsis oculata kültürlerinde deneme başlangıcında hücre sayılan arasındaki farklılığın istatistiksel olarak önemli olmadığı, 2., 3., 4., 5., 7. ve 8.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT SALINITY CONCENTRATIONS ON THE GROWTH RATE OF Narmochloropsis oculata and Isochrysis galbana Serkan İLGAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries and Aquaculture Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Nilsun DEMİR In this study, the growth rate of microalgae species, Narmochloropsis oculata (Droop) Green and Isochrysis galbana Parke, which have an important place on the culture of marine fish larvae in our Country were investigated at 20 %o, 30 %o and 40 %> concentrations of salinity. It is aimed to determine the optimum salinity concentration for the culture. The lowest cell number were found at 40 %o salinity for Narmochloropsis oculata and Isochrysis galbana. In Nannochloropsis oculata cultures, there was no significant difference between the cell numbers at the initial day.