Dihidro-benzotiyazolo-furopirimidin ve dihidrofuro-tiyazolo-pirimidin bileşiklerinin sentezi ve enzim inhibisyonlarının incelenmesi
Synthesis of dihydro-benzothiazolo-furopyrimidine and dihydrofuro-thiazolo-pyrimidine compounds and investigation of enzyme inhibitions
  1. Tez No: 509504
  2. Yazar: ASLI USTALAR İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Tiyazol, benzotiyazol, primidobenzotiyazol ve tiyazoloprimidin halkaları biyoaktif heterosiklik bileşiklerdir ve pürin bazlarına benzerliği nedeniyle çok geniş biyolojik aktivite göstermektedir. Bu özelliklerinden dolayı pek çok ilacın yapısında yer alır. Dihidrofuranlar doğal ürünlerin yapısında bulunur ve literatürde bulunan pek çok dihidrofuran türevi çeşitli biyolojik aktivitelere sahiptir. Bu tez çalışmasında benzotiyazol veya tiyazol, primidin ve dihidrofuran heterosiklik gruplarını bir arada içeren bir bileşik sınıfı sentezlendi ve elde edilen bileşiklerin enzim inhibisyonları incelendi. Bu çalışmada, öncelikle benzotiyazol (1a-h) ve tiyazol (1i-l) türevlerinin çeşitli malonatlarla (2a-d) reaksiyonları sonucunda benzotiyazolo-pirimidin (3a-k) ve tiyazolo-pirimidin (3l-r) bileşikleri sentezlendi ve bu bileşiklerin cAMP PDE'ye karşı inhibisyonları incelendi. Daha sonra elde edilen bu benzotiyazolo-pirimidin (3a-c, e, f) ve tiyazolo-pirimidin (3l-n) bileşiklerinin mangan(III) asetat aracılığıyla alkenlere (4a-j) radikalik katılma reaksiyonları sonucunda dihidro-benzotiyazolofuropirimidin (5a-m) ve dihidrofuro-tiyazolo-pirimidin bileşikleri (6a-o) elde edildi ve bu bileşiklerin AchE'ye karşı inhibisyon etkileri incelendi. Günümüze kadar dihidro-benzotiyazolo-furopirimidin (5a-m) ve dihidrofurotiyazolo- pirimidin (6a-o) bileşiklerinin enzim inhibisyonları üzerine herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bu nedenle bu bileşiklerinin enzim inhibisyonu göstermesinin literatüre ve ilaç sektörüne önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that bioactive heterocyclic compounds such as thiazole, benzothiazole, pyrimidobenzothiazole and thiazolopyrimidine show wide range of biological activity and many drugs consisting of these groups are commercial available because of their similarity to purine bases. Dihydrofuran group exist in many natural compounds and dihydrofuran derivatives which synthesized in literature have a lot of biological activities. In this work, enzyme inhibition of a novel class of compounds having heterocyclic groups of thiazole (or benzothiazole), pyrimidine, dihydrofuran will be investigated. In this work, benzothiazolo-pyrimidine (3a-k) and thiazolo-pyrimidine (3l-r) compounds synthesized from the reactions between benzothiazole (1a-h) or thiazole (1i-l) derivatives and various malonates (2a-d) and their inhibition effects against cAMP PDE were investigated. Radical addition reactions between the resulting benzothiazolo-pyrimidin (3a-c, e, f) and thiazolo-pyrimidine (3l-n) compounds with alkenes (4a-j) give dihydro-benzothiazolo-furopyrimidine (5a-m) and dihydrofurothiazolo- pyrimidine (6a-o) compounds using manganese(III) acetate. The inhibition effects of these compounds (5a-m, 6a-o) against AchE were studied. Enzyme inhibition of dihydro-benzothiazolo-furopyrimidine (5a-m) and dihydrofurothiazolo- pyrimidine (6a-o) compounds has not been investigated to date. Therefore, enzyme inhibition of these compounds contribute to literature and pharmaceutical industry.