Mısır ve soyada farklı sıra aralıkları ve ekim şekillerinin bazı bitkisel özellikler ve yem verimine etkileri
The Effects of different row spacing and planting patterns on some plant characteristics and forage yields of corn and soybean
- Tez No: 131373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MISIR VE SOYADA FARKLI SIRA ARALIKLARI VE EKİM ŞEKİLLERİNİN BAZI BİTKİSEL ÖZELLİKLER VE YEM VERİMİNE ETKİLERİ Ayşe GENÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Suzan ALTINOK Bu araştırma, farklı sura aralıkları ve ekim şekillerinde yetiştirilen soya ve mısırda morfolojik özellikler ve yem verimlerini incelemek amacıyla Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü deneme tarlasında 2001 yılında yazlık olarak ve sulanan koşullarda yürütülmüştür. Denemede materyal olarak orta erkenci bir soya (Glycine max L) çeşidi olan“O AC Bayfield”ve at dişi silajlık hibrid bir mısır (Zea mays L.) çeşidi olan“P32K61”kullamlmıştır.Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamak olarak yürütülen araştırmada, sıra aralıkları (35 cm ve 70 cm) ana parselleri, ekim şekilleri ise (yalın mısır (M), yalın soya (S), aynı sırada 1M+1S, alternatif sıralarda 1M+1S, alternatif sıralarda 1M+2S) alt parselleri oluşturmuştur. Araştırmadan elde edilen verilere göre, soya ve mısırda morfolojik özellikler her iki sıra aralığında ve ekim şekillerinde farklı sonuçlar göstermiştir. Yem verimlerinde ise soyada yeşil ot verimi 1 168 kg/da, kuru madde verimi 397 kg/da, ham protein verimi 72 kg/da ile yalın soya ekim şekli ve 35 cm sıra aralığından elde edilmiştir. Mısırda yeşil ot verimi 8282 kg/da, kuru madde verimi 2494 kg/da ve ham protein verimi 216 kg/da ile alternatif sıralarda 1M+1S ekim şekli ve 35 cm sıra aralığından saptanmıştır. Toplam soya+mısır verimlerinde, en fazla kuru madde verimi 2605 kg/da, ham protein verimi 232 kg/da ve alan eş değer oram 1.54 ile alternatif sıralarda 1M+1S ekim şekli ve 35 cm sıra aralığından elde edilmiştir. Sonuç olarak, soyada en fazla yem verimi yalın soya ekim şeklinden, mısırda alternatif sıralarda 1M+2S ekim şekli hariç diğer ekim şekillerinden, toplam soya+mısır yem veriminde ise yalın soya ve alternatif sıralarda 1M+2S ekim şekli hariç diğer bütün ekim şekillerinden elde edilmiştir. Aynca tüm araştırmada en fazla yem verimleri 35 cm sıra aralığında saptanmıştır. 2003, 65 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Mısır, soya, morfolojik özellikler, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, ham protein oram, ham protein verimi, alan eş değer oram.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT ROW SPACING AND PLANTING PATTERNS ON SOME PLANT CHARACTERISTICS AND FORAGE YIELDS OF CORN AND SOYBEAN Ayşe GENÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Suzan ALTINOK This study was carried out to determine the morphological characters and forage yields of corn and soybean on different row spacing and planting patterns in the experimental field of Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Ankara University on irrigated condition as summer seeding in 2001. Variety OAC Bayfield of soybean and P32K61 of hybrid silage type of com were used as materials. In this trial which was established as split plots of randomized blocks with three replications, row spacings (35 and 70 cm) were main plots, planting patterns ( monocrop corn (C), monocrop soybean (S), in the same row of 1 C+l S, alternate rows of 1 C+l S, alternate rows of 1 C+2S) were sub plots. According to the data obtained from this study, on soybean and corn, there were a lot of differences on morphological characters for each row spacing and planting patterns. On forage yields, the highest green yield, dry matter yield and crude protein yield of soybean were 1168 kg/da, 397 kg/da and 72 kg/da, respectively, on monocrop soybean with 35 cm row spacing. On corn, the highest green yield, dry matter yield and crude protein yield were 8282 kg/da, 2494 kg/da and 216 kg/da, respectively, on alternate rows of 1C+1S with 35 cm row spacing. On total soybean+corn yields, the highest dry matter yield, crude protein yield and land equivalent ratio were obtained as 2605 kg/da, 232 kg/da and 1.54, respectively, on alternate rows of 1C+1S with 35 cm row spacing. Consequently, the highest forage yield of soybean was got from monocrop soybean, forage yield of corn was obtained from all planting patterns, except alternate rows of 1C+2S and total dry matter yield of soybean+corn was also obtained from all planting patterns, except monocrop soybean and alternate rows of 1C+2S. In all research, the highest forage yields were got from 35 cm row spacing. 2003, 65 pages Key Words : Corn, soybean, morphological characters, green yield, dry matter yield, crude protein ratio, crude protein yield, land equivalent ratio.