Ankara koşullarında yem bezelyesi hatlarında yem ve tane verimleri üzerine araştırmalar
The Research of forage and seed yields on forage pea lines under Ankara conditions
- Tez No: 131375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KOŞULLARINDA YEM BEZELYESİ HATLARINDA YEM VE TANE VERİMLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Kamuran Ali TİMURAÖAOÖLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Suzan ALTINOK Bu araştırma, farklı yem bezelyesi hatlarının Ankara koşullarında ot ve tane verimini belirlemek amacıyla Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında 2002 yılında yazlık ekim şeklinde yürütülmüştür. Denemede materyal olarak, Bursa Uludağ Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden temin edilen P.57K, P.104, P.101, P.98 ve 09 yem bezelyesi hatları kullanılmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülen bu denemede ekim, 4 m uzunluğundaki parsellere 30 cm sıra aralığında 12 sıraya yapılmıştır. Parsellerin yarısı öt verimini belirlemek için meyvelerin oluştuğu dönemde biçilmiş, geri kalan bitkiler ise tohum elde etmek amacı ile yetiştirilmiş ve meyveler tamamen olgunlaşıp sarardığı dönemde biçilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre, morfolojik özellikler ve yem verimleri incelendiğinde en fazla bitki boyu P.98 (1 16 cm), bitkide yaprak oranı P.104 ve 09 (%43), bitkide sap oranı P.S7K (%27), bitkide meyve oram P.98 (%42), yeşil ot ve kuru madde verimleri P.98 (2022 ve S42 kg/da), ham protein oranı 09 (% 19) ve ham protein verimi P.57K (96 kg/da) hatlarından elde edilmiştir. Tohum verimi ve verim komponentlerine gelince en fazla ilk meyve bağlama yüksekliği P101 (84 cm), bitkide meyve sayısı 09 (13), bitkide meyve ağırlığı P.98 (8 g), meyvede tohum sayısı P.101 (6), bitkide tohum ağırlığı P.98 (7 g), biyolojik verim P.98 (587 kg/da), tohum verimi P.S7K (217 kg/da), hasat indeksi P.57K (%42), 1000 tane ağırlığı P.101 (228 g), ve tohumda ham protein oranı P. 1 04 ve 09 (%27) hatlarından elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, yeşil ot veya kuru ot elde etmek amacıyla P.98 başta olmak üzere P.101 ve P.S7K nolu bezelye hatları, tohum elde etmek için de P.57K başta olmak Özere P.10İ ve P.98 nolu hatlar Ankara koşullan için önerilebilir. 2003, 52 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : Yem bezelyesi, bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru madde verimi, bitkide meyve sayısı, biyolojik verim, tohum verimi, hasat indeksi, bin tane ağırlığı, tohumda ham protein oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE RESEARCH OF FORAGE AND SEED YIELDS ON FORAGE PEA LINES UNDER ANKARA CONDITIONS Kamuran Ali TİMURA?AO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor Assoc. Prof. Dr. Suzan ALTCNOK This study was carried out to determine the forage and seed yields of different forage pea lines under Ankara conditions in the experimental field of Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Ankara University as summer seeding in 2002. In the study, P.57K, P. 104, P.101, P.98 and 09 forage pea lines were used as materials which were brought from Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Uludağ University. In this trial which was established as randomized complete block design with three replications, seeding was done into each plot consisted of 12 rows with 4 m length and row spacing was 30 cm. Half of the plots were cut for forage yield when the seed pods occurred and the other parts of the plots were harvested when the all pods were colored as yellow-brown for the seed yield. According to the data obtained from this study, when the morphological characters and forage yields were examined, the highest plant height was got the line of P.98 (116 cm), the leaf ratio per plant was on P.104 and 09 (43 %), the stem ratio per plant was on P.57K (27 %), the pod ratio per plant was on P.98 (42 %% the green and dry matter yields were on P.98 (2022 and 542 kg/da), the crude protein ratio was on 09 (19 %) and the crude protein yield was on P.S7K (96 kg/da). However, seed yield and yield components were examined as; the highest first pod height was got the line of P.101 (84 cm), the number of pod per plant was on 09 (13), the pod weight per plant was on P.98 (8 g), the seed number per pod was on P.101 (6), the seed weight per plant was on P.98 (7 g), the biological yield was on P.98 (587 kg/da), the seed yield was on P.57K (217 kg/da), the harvest index was on P.57K (42 %), the thousand seeds weight were on P.101 (228 g), and the crude protein ratio of seed was on P.104 and 09 (27 %). According to the research results, the forage pea lines of P.98, P.101 and P.57K could be recommended for fresh forage and hay production, however, die lines of P.57K, P.101 and P.98 could be used for seed production under Ankara conditions. 2003, 52 pages Key Words :Forage pea, plant height, forage yield, dry matter yield, number of pod per plant, biological yield, seed yield, harvest index, thousand seeds weight, crude protein ratio of seed.