Mamografik incelemelerde ortalama glandüler doku dozunun farklı x-ışın demeti kalitelerinde saptanması
Detection of average glandular tissue dose for various x-ray beam quality in mammographic examinations
- Tez No: 131384
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MAMOGRAFÎK İNCELEMELERDE ORTALAMA GLANDÜLER DOKU DOZUNUN FARKLI X-ISIN DEMETİ KALİTELERİNDE SAPTANMASI EIifAYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Mühendisliği Anabilimdalı Danışman : Prof. Dr. Doğan BOR Bu tez çalışmasının ilk kısmında; mamografik çekimi yapılan 702 hastanın memelerinin aldığı ortalama glandüler dozun değişimi incelenmiştir. Hasta memesinin aldığı dozu bulmak için iki yöntem kullanılmıştır. Birinci yöntem, hastanın her memesinin cranio-caudal (CC) ve mediolateral oblik (MLO) pozisyonlarında yapılan ışınlamaları sonunda ve ikinci yöntem standart meme fantomu ışınlamaları sonunda doku yüzeyinde hava kerma (ESAK.) değerinin post exposure tekniği ile ölçülmesini içermektedir. Bu yöntemlerde ESAK'tan AGD'ye dönüşüm Monte Carlo dönüşüm faktörleri ile hesaplanmıştır. Termolüminesans Dozimetre (TLD) dozimetrik yöntem olarak bir grup hastada post eksposure tekniğine ilave olarak kullanılmıştır. ESAK değerinin belirlenmesi için esas yöntem olarak post eksposure tekniği kullanılmıştır. Belirlenen ESAK değerleri ile sıkıştırılmış meme kalınlığı ilişkisi farklı x-ışın demet kaliteleri için incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında; 127 hastanın bir memesi manuel olarak tavsiye edilen ışınlama parametreleri ile diğer memesi tam otomatik ışınlama kontrolü ile ışınlanarak ESAK değeri hesaplanmıştır. Tam otomatik ışınlamalarda farklı doz modelleri için ortalama glandüler dozun değişimi belirli kalınlıklarda ve belirli glandüleritedeki memeler için incelenmiştir. Bu doz incelemelerinde doku eşdeğeri fantom tabakalar ışınlanmıştır. Görüntü kalitesi incelemeleri için görüntü meme fantomu kullanılmıştır. Ayrıca sistemde bütün ışınlama seçenekleri için kullanılabilir olan optik yoğunluk ayarlama özelliği incelenmiştir. 2003, 60 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Ortalama glandüler doz, doku yüzeyinde hava kerma değeri, post eksposure tekniği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis DETECTION OF AVERAGE GLANDULAR TISSUE DOSE FOR VARIOUS X-RAY BEAM QUALITY IN MAMMORAPHIC EXAMINATIONS ElifAYDIN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Engineering Physics Supervisor : Prof. Dr. Doğan BOR In the first part of this thesis, the variation of average glandular dose of breasts of 702 patients who underwent mammography x-ray examination was investigated. In order to estimate the dose absorbed by the patients, two methods were used. The first method used was to include ESAK values calculated by post exposure technique that were subject to the exposure of each breast of the patient due to the CC and MLO positions, where the second one subject to the exposure of standart breast phantoms. Average glandular dose (AGD) for breast was calculated using the Monte Carlo conversion factors. TLD technique was used in addition to post-exposure tecnique in a group of patient. The post exposure tecnique was used as a main method for the estimation of ESAK values. The relation of determined ESAK. values and compressed breast thickness was studied for various x-ray beam quality. In the second part of this thesis, one of the breasts was exposured manually at the recommended parameters and the other breast was exposured by using fully otomatic exposure control in order to evaluate ESAK values in a sample of 127 patients. In fully otomatic exposures, the variation of average glandular dose was examined for breasts at specific thickness and glandularity. In these dose examinations, tissue equalent phantom slabs were exposed. For the image quality control image breast phantom was used. Also, in the system, optic density setting control property that can be used for all alternatives of exposure was examined. 2003, 60 Pages Key Words : Average glandular dose, entrance surface air kerma, post exposure tecnique.