Yonca kuru otu ve kuru çayır otunun hücre duvarı unsurlarının parçalanabilirlik özelliklerinin karşılaştırılması üzerine bir araştırma
The Research on the rumen degradability of cell wall components alfalfa hay and grass hay
  1. Tez No: 131392
  2. Yazar: FATİH AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YONCA KURU OTU VE KURU ÇAYIR OTUNUN HÜCRE DUVARI UNSURLARININ PARÇALANABİLİRLİK ÖZELLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Fatih AYDIN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstütüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Aydan YILMAZ Bu araştırma, yonca kuru otu ve kuru çayır otu hücre duvarı unsurlarının (NDF, ADF ve ADL) rumende parçalanabilirliği ve bunlara ait parçalanabilirlik özelliklerinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada, rumen kanüllü yaklaşık 70 kg canlı ağırlığında, 3 yaşında, 3 baş Akkaraman koçu kullanılmış ve deneme boyunca koçlar kuru çayır otu ve yoğun yem karmasıyla beslenmişlerdir. Deneme materyallerine ait örnekler, rumende 0, 8, 16, 24, 48, 72 ve 96 saatlerde 9x14 cm ölçülerinde ve 45 um gözenek büyüklüğündeki torbalar içinde inkübasyona maruz bırakılmışlardır. Araştırma sonucunda, yonca kuru otunun NDF ve ADF parçalanabilirlik özellikleri: rumene koyulduğunda çözünen kısım (a) 3.64 ve 4.53; rumende zamanla parçalanan kısım (b) 42.59 ve 43.22; b'nin parçalanma hız sabiti (c) 0.0831 ve 0.0794; yem maddesinin rumende maksimum parçalanabilirliği (a+b) 46.23 ve 47.74; etkin parçalanabilirlik (Pe, 0.05) 30.30 ve 31.20 olarak bulunmuştur. Kuru çayır otunun NDF ve ADF parçalanabilirlik özellikleri: rumene koyulduğunda çözünen kısım (a) 1.07 ve -0.17 rumende zamanla parçalanan kısım (b) 57.26 ve 59.60, b'nin parçalanma hız sabiti (c) 0.0531 ve 0.0544 yem maddesinin rumende maksimum parçalanabilirliği (a+b) 58.34 ve 59.43; etkin parçalanabilirlik (Pe, 0.05) 30.73 ve 31.00 olarak saptanmıştır. Sonuç olarak, NDF ve ADF etkin parçalanabilirlik (Pe, 0.05) bakımından yemler arasında farklılık olmadığı ve 72 saatte parçalanmanın tamamlandığı saptanmıştır. Yine yemlerin hücre duvarı unsurları ile parçalanabilirlik arasında bir uyum olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yonca kuru otu, kuru çayır otu, hücre duvarı unsurları, naylon torba tekniği, parçalanabilirlik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Thesis THE RESEARCH ON THE RUMEN DEGRADEBILITY OF CELL WALL COMPONENTS ALFALFA HAY AND GRASS HAY Fatih AYDIN Ankara University Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Aydan YILMAZ This research was conducted to determine of rumen degradability of cell wall components (NDF.ADF and ADL) of alfalfa hay and grass hay. In the research, 3 Akkaraman rams were used which they were at 3 years old, 70 kg live weight and rumen cannulated. Animals were feeding indivicualy with concantrate feed and grass hay during the experiments. The experimental meterials, were incubated in the rumen for 0, 8, 16, 24, 48, 72 and 96 hours. For this purpose, nylon bags were used which have had 9 xl4 cm sizes and they have had 45um por sizes. At the end of the research, the results of the alfalfa hay NDF and ADF contents; were found for the soluble part in the rumen (a) 3.64 and 4.53, for the degradable part in various time intervals (b) 42.59 and 43.22, for the degradation rate (c) 0.0831 and 0.0794, for the total degradability (a+b) 46.23 and 47.74, effective degradability (Pe, 0.05) 30.30 and 3 1.20. Grass hay NDF and ADF contents; were found for the soluble part in the rumen (a) 1.07 and - 0.17, for the degradable part in various time intervals (b) 57.26 and 59.60, for the degradation rate (c) 0.0531 and 0.0544, for the total degradability (a+b) 58.34 and 59.43, effective degradability (Pe, 0.05) 30.73 and 3 1.00. As a result, NDF and ADF are found that there isn't any difference between foods any foods' degradation is completed in 72 hours. Again it is observed that; there is a hormany between cell wall components and degradability.Key Words; : Alfalfa hay, grass hay, cell wall components, nylon bag technique, degradability