Bamya tohumlarında sert kabukluluğun giderilmesine yönelik bazı uygulamaların depolama sırasındaki etkilerinin belirlenmesi
Determining the effect of some treatments in relation to elimination of hardseededness and its maintenance during storage in okra
  1. Tez No: 131397
  2. Yazar: SITKI ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAMYA TOHUMLARINDA SERT KABUKLULUĞUN GİDERİLMESİNE YÖNELİK BAZI UYGULAMALARIN DEPOLAMA SIRASINDAKİ ETKİLERİNİN BELİRLENMESİ Sıtkı Ermiş Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. İbrahim DEMİR Bu çalışma, sert tohum kabuğunun yoğun bir şekilde görüldüğü Akköy bamya (Abelmoschus esculentus (L.) Moench) çeşidinde, sert kabukluluğun giderilmesine yönelik bazı uygulamaların çimlenme ve çıkış oranı ile depolama sırasındaki etkilerinin belirlenmesi, amacıyla 2002 yılında yapılmıştır. Denemede kullanılan uygulamalar tohumların nemi %35, 50, 72, ve 85 oransal nem sağlayan doygun CaCl2, MgN03, NaCl, KNO3 solüsyonları kullanılarak %5, %7, %9 ve %11 nem düzeyine getirilmiş ve 50°C sıcaklıkta 2 gün bekletilerek yapılan sıcaklık ve nem kombinasyonları, 15, 30, 45, dakika 25°C'de %96'lık sülfürik asitle muamele edilerek yapılan asitle aşındırma, 30, 60, 120 dakika tohumlan 60°C'de tutma, tohumların nemli perlit içerisinde 36 saat tutulduğu nemlendirme, ve kaplama kazam içerisinde çakıl taşlan ile 6, 12, 24, 48, 72 saat süre döndürülerek yapılan mekanik aşındırma uygulamalandır. Uygulanmamış (kontrol) ve uygulanmış tohum gruplan uygulamadan hemen sonra çimlendirilmiş ya da 2, 4, 6 ay 5°C'de depolanarak uygulama etkisinin depodaki devamlılığı araştırılmıştır. Depolanmış ve depolanmamış tohumlarda en yüksek tohum canlılığı %9 ve %1 1 nemde 50°C ile muamele edilen tohumlardan elde edilmiştir (%43-41). Sülfürik asit uygulamalarında en yüksek canlılık tohumların 45 dakika muamelesi sonucu bulunmuştur (%26). 30, 60, 120 dakikalık sıcak su uygulaması tohum canlılığında kontrola oranla %10'luk bir canlılık artışı sağlamıştır. Nemlendirme ve 6, 12, 24, 48, 72 saatlik mekanik aşındırma uygulamalar, kontrol grubu tohumlan ile karşılaştırıldığında çimlenmeye en fazla %5'lik bir katkıda bulunmuştur. Çıkış değerleri de laboratuar çimlenmeleri ile paralellik göstermiştir. Çıkış, %46.5 ile %11 nem ve 50°C sıcaklık uygulamasına maruz bırakılmış tohumlarda gerçekleşmiştir. Depolama uygulamaların etkisini azaltmamıştır.Sonuçlar, bamya tohumlarında en yüksek çimlenme ve çıkış oranının sıcaklık ve nem kombinasyonlarından elde edildiğini göstermektedir. 2003, 34 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bamya, Sert Kabukluluk, Tohum çimlenmesi, Çıkış, Depolama
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINING THE EFFECT OF SOME TREATMENTS IN RELATION TO ELIMINATION OF HARDSEEDEDNESS AND ITS MAINTENANCE DURING STORAGE IN OKRA Sıtkı Ermiş Ankara Universitiy Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Prof. Dr. Ibrahim DEMİR This work was carried out to overcome hardseededness in okra seeds (Abelmoschus esculentus L. ev. Akköy) by some seed treatments, and their effects on germination and emergence percentage and maintanence in storage. In this work, the effect of heat and moisture combination (50°C, 2 days with 5, 7, 9 and 11% seed moisture), acid (15, 30, 45 minutes) H2SO4 and mechanical scarification (6, 12, 24, 48, 72 hours, in coating pan with 2 cm rough sand), hot water (30, 60, 120 minutes at 60°C), humidification (36 hours, in wet perlit, at 25°C) treatment on germination and emergence were investigated. Treated seeds were stored at 5°C, for 2, 4 and 6 months in order to observe maintaince of the effect during storage. Maximum germination were obtained in seeds treated at 50°C, with 9 and 1 1% seed moisture as %43-41. Treatment of 45 minutes with H2SO4, provided %26 of germination. Hot water treatments gave maximum of 10% superior to control seeds in all periods. Humidification and mechanical scarification gave just 5% of extra germination percentage compare with control. Emergence values were paralleled with those of germination. Out of all seeds treatment at 50°C with 1 1% seed moisture gave maximum emergence as 46.5%. Results showed that heat and moisture combinations were found the most beneficial treatments in order to eleminate hardseededness in okra. Storage did not reduce effect of treatments. 2003, 34 Pages KEY WORDS: Okra, Hardseededness, Seed germinaton, Emergence, Storage