Alkollerin alüminyum-bakır alaşımları üzerine inhibitör etkisinin elektrokimyasal ve yüzey analiz yöntemleriyle incelenmesi
Inhibition effevt of alcohols on the aluminum-copper alloys have been investigated by using electrochemical and surface analysis methods
  1. Tez No: 170786
  2. Yazar: DİLEK ÖZAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSEL BÜYÜKSAĞİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET ALKOLLERİN ALÜMİNYUM-BAKIR ALAŞIMLARI ÜZERİNE İNHİBİTÖR ETKİSİNİN ELEKTROKİMYASAL VE YÜZEY ANALİZ YÖNTEMLERİYLE İNCELENMESİ Bu çalışmada, alüminyum-bakır alaşımlarının NaOH ortamındaki korozyonuna ikili-üçlü bağ içeren alkollerin (2-metil-3-bütin-2-ol, 3-metil-2-büten-l-ol, 3- metil-3-büten-l-ol, 3-metil-l-pentin-3-ol) etkisi incelenmiştir. Alüminyum alaşımlarının korozyon karakteristikleri akım yoğunluğu - potansiyel eğrilerinden, korozyon hızları ise Tafel ekstrapolasyonu (T.E) yöntemiyle belirlenmiştir. Ayrıca 20 mM 3-metil-l-pentin-3-ol alkolünü içeren H2SO4 ve HC1 asidik ortamlarında, alüminyum alaşımlarının korozyonuna alaşım elementlerinin etkisi SEM, EDX, AAS ile incelenmiştir. Alevli atomik absorpsiyon spektrometresi (FAAS) kullanılarak alaşım yüzeyinden çözünen elementlerin (Cu, Fe, Al, Mg, Zn) çözeltideki miktarları ppm olarak tayin edilmiştir. SEM kullanılarak alaşımların yüzey mikrofotoğrafları görüntülenmiştir. Deneysel sonuçlar aktif alaşım elementleri Cu, Zn ve Mg' nin H2SO4 ve HC1 çözeltilerinde etkin olduklarını göstermiştir. EDX analiz sonuçlarından elektrot yüzey yapısının metal oksitlerden oluştuğu belirlenmiştir. Söz konusu alkollerin 1 N NaOH ortamındaki alüminyum alaşımlarının korozyonuna inhibitor etkisi 20 mM derişimde genel olarak inhibisyon % 12' nin altında olup, bu oldukça düşük bir değerdir. Kullanılan alkollerin bazik ortamda alüminyum alaşımlarının korozyonuna yeterli inhibitor etkisi göstermediği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Korozyon, alüminyum, alüminyum alaşımları, alkoller, inhibitor, inhibisyon etkinliği, SEM, FAAS, EDX iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İNHİBİTİON EFFECT OF ALCOHOLS ON THE ALUMINUM-COPPER ALLOYS HAVE BEEN INVESTIGATED BY USING ELECTROCHEMICAL AND SURFACE ANALYSIS METHODS Dilek ÖZAL In this study, the effect of double and triple bonds containing alcohols ( 2-methyl- 3-butin-2-ol, 3-methyl-2-buten-l-ol, 3-methyl-3-buten-l-ol, 3 -methyl- l-pentin-3- ol) on the corrosion of Al-Cu alloys have been investigated in NaOH solution. The corrosion characteristics of Al-Cu alloys have been determined by current density - potential curves. The corrosion rates have been determined by Tafel extrapolation method. Also, the effect of alloys elements corrosion of Al alloys in acidic medium (HC1, H2SO4) containing 20 mM concentration of 3 -metil- 1- pentin-3-ol have been investigated by using SEM, EDX, AAS. The amounts of elements given to the solution from the surface of alloys studied have been determined by using flame atomic absorption spectrometry (FAAS). Images from the surface of alloys have been obtained by using SEM. Experimental results in HC1 and H2SO4 solution which indicated active alloy elements have been effected such as Cu, Zn, Mg. The results of EDX analysis shown that the electrod surface structure is come in to being with oxides. The effect of inhibitors (alcohols) on aluminum alloys in NaOH solution it was shown that below % 12 inhibition was achieved, which is a rather low value. KEY WORDS: Corrosion, aluminum, aluminum alloys, alcohols, inhibitor, inhibition efficiency, SEM, FAAS, EDX