Külleme (Erysiphe betae (Vanha) Weltzien)'ye dayanıklı ve hassas şeker pancarı çeşitlerinde ilaçlamanın verim ve kaliteye etkisi
The Effects of fungicide application against resistant and susceptible varieties to powdery mildew (Erysiphe betae (Vanha) Weltzien) on yield and quality of sugarbeet
  1. Tez No: 131446
  2. Yazar: HICRAN KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KÜLLEME [Erysiphe betae (Vanha) Weltzien]'YE DAYANIKLI VE HASSAS ŞEKER PANCARI ÇEŞİTLERİNDE İLAÇLAMANIN VERİM VE KALİTEYE ETKİSİ Hicran KAZANCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Celal ER Bu çalışma, külleme hastalığının iki farklı lokasyonda yapılan farklı ilaçlı uygulama ile kontrolünde, küllemeye karşı hassas (Fiona, Veriety) ve dayanıklı (KWS 7229, KWS 5-0192) dört değişik şeker pancarı çeşidinin verim ve kalitesi üzerindeki etkileri araştırmak amacıyla 2000 ve 2001 yıllarında Şeker Enstitüsü Etimesgut ve Ilgın Deneme İstasyonlarında yürütülmüştür. Hastalık, her iki deneme yılında da yalnızca Etimesgut (ilk yıl 20 ve ikinci yıl 19 temmuzda) Deneme İstasyonu'nda ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar ile, her iki yılda da hastalığın görüldüğü temmuz ayı ortasında başlatılan ve 20'şer gün ara ile ağustos ayı ortasına kadar yapılan 2'şer kez ilaçlama uygulamasında, 4'er kez ilaçlama yapılan koruyucu mücadele düzeyinde bir iyileştirme elde edilmektedir. Etimesgut denemelerinde ilaçlama uygulamaları, her iki deneme yılında da şeker pancarının kök verimi ile kök kalitesi üzerinde etkileri olmuş, dolayısıyla arıtılmış şeker veriminde, ilaçsız şahide göre, koruyucu mücadelede 2000 yılında %1 1 ve 2001 yılında %22, hastalık görüldüğünde iki kez ilaçlama ile yapılan iyileştirici mücadelede ise, 2000 yılında %11 ve 2001 yılında %11 düzeyinde önemli artışlar sağlanmış olup, 2000 yılı sonuçlan istatistiki açıdan da %1 düzeyinde önemlidir. Buna karşılık hastalığın görülmesinden 20 gün sonra (2000 yılında) veya hastalık görüldüğünde (2001 yılında) yapılan birer ilaçlama uygulamaları yetersiz kalmış ve kök veriminde önemli bir artış meydana getirmemiştir. Bu çalışmadan elde edilen deneyim ve sonuçlara göre, İç Anadolu şartlarında külleme hastalığının mücadelesinde dayanıklı şeker pancarı çeşit ekiminin yanında, hastalığın ilaçlı mücadelesine, bitkilerde ilk külleme lekeleri görülür görülmez sistemik fungisitler kullanarak başlanılması, ilaçlamanın 20'şer gün ara ile sürdürülmesi ve son ilaçlamanın ağustos ayı ortasında yapılması tavsiye edilebilir. 2003, 51 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı, Çeşit, Külleme Calixin, Verim, Kalite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECTS OF FUNGICIDE APPLICATION AGAINST RESISTANT AND SUSCEPTIBLE VARIETIES TO POWDERY MILDEW [Erysiphe betae (Vanha) Weltzien] ON YIELD AND QUALITY OF SUGARBEET Hicran KAZANCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor : Prof. Dr. Celal ER This study has been carried out in Hgin and Etimesgut Experiment Stations of the Sugar Institute in 2000 and 2001 with the objective of examining the effects on the efficiency and quality of four different varieties of sugar beet which are susceptible (Fiona, Veriety) and resistant (KWS 7229, KWS 5-0192) to the powder mildew in different fungicide giving applications and controls of the powder mildew disease executed in two different locations. The disease has come out only in Etimesgut within both experimental years of this disease (on July 20th in the first year and on July 19th in the second year). With these results, a progress on the protective fight level has been obtained where fungicide is applied 4 times totally (it is started in the middle of July when the disease is seen and it is applied in every 20 days twice) in both years. In the Etimesgut experiments, in both of the experiment years, the fungicide applications have had effects on the root yield and quality of sugar beet, consequently in the protective fight in year 2000 11% and in year 2001 22%. and in the curing fight carried out by applying fungicide twice when the disease is seen, in year 2000 1 1% and in year 2001 11% increases are observed and the results of year 2000 are significant at the level of 1% in terms of statistics. On the other hand, fungicide applications carried out once 20 days after the disease is seen (in year 2000) or when the disease is seen (in year 2001) were ineffective and there was no significant increase is observed in the root output. According to the experience and results obtained in this study, it is recommended that besides planting the sugar beet variety which is resistant in the fight for powder mildew in the conditions of Central Anatolia, the fungicide should be applied by using systemic fungicides as soon as the first powder mildew spots seen on the plants; the fungicide should be applied in 20 days intervals and the last pesticide application should be carried out in August. 2003, 51 page Key Words : Sugar beet, Varieties, powder mildew, Calaxin, Yield, Quality