Ankara metropoliten alanı için açık ve yeşil alan özelliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Research on the depiction of open and green are features for Ankara metropolitan area
- Tez No: 131460
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Ziraat, Landscape Architecture, Agriculture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
/ ÖZET Doktora Tea ANKARA METROPOLİTEN ALANI İÇİN AÇIK VE YEŞİL ALAN ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Ebru ÇALIK SANCAKTAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilin Dalı Danışman: Prof Dr. Yalçın MEMLÛK Bu çalışmanın asıl amacı, Ankara metropoliten alanında jeomorfolojik yapı olarak korunmuş olması gerekli alanların bugünkü durumunun saptanmasıdır. Ankara, jeomorfolojik yapısı göz önüne alındığında üç yandan kuşatılan ve sadece batıya açılan bir ovada yer alır. Bu yerleşim kentin tüm makroformlannı ve master planlarını etkilemiş, jeomorfolojik yapısı ve kent gelişim dokusu arasındaki gerilim, kent formu açık alan sisteminde bazı sorunlara yol açmıştır. Bu çerçevede çalışma, iki ve üç boyutlu modelleri ile kent master planlarını ve jeomorfolojik oluşumunu referans alarak sorgulamayı hedeflemektedir. 2003, 166 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Açık ve Yeşü Alan özellikleri, Jeomorfolojik Yapı, Kent Formu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT D. Thesis A RESEARCH ON THE DEPICTION OF OPEN AND GREEN AREA FEATURES FOR ANKARA METROPOLITAN AREA Ebru ÇALIK SANCAKTAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor : Prof.Dr. Yalçın MEMLÛK The main purpose of this study is to investigate the present condition of areas that should have been geomorphologically preserved as open spaces in the metropolitan area of Ankara. As far as its geomorphologic structure is concerned, Ankara is located on a plain surrounded by slopes on three sides being open only to the west This setting has always influenced the macro form of the city and in all master plans, the tension between its geomorphologic structure and patterns of urban development have created problems with reference to the open space system of urban form. In this framework, this study aimes to interrogate the master plans of the city with reference to its geomorphologic setting, through two and three dimensional representation models. 2003, 166 page Key Words : The Features of Open and Green Areas, Geomorphologic Structure, Form of The City