Çukurova koşullarında II.ürün olarak yetiştirilebilecek yeni soya (Qlycine max (L.) merr.) çeşitleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 13149
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
III- ö Z Bu araştırma, Çukurova Bölgesinde II. ürün olarak yetişebilen yeni soya çeşitleri ile, bu çeşitlerin önemli tarımsal ve bitkisel özelliklerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya alınan soya çeşitlerinde enyüksek tohum verimi 361.53 kg/ da ile P 9301 çeşitinden, en düşük tohum verimi ise 16.67 kg/da ile J-396 çeşitinden elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan yeni çeşitlerden P 9301 çeşiti bölge standart çeşitlerinden fazla ve S 2596, P 9272, P 9441, SGI 3306, P9293 çeşitleri ise bölge standart çeşitlerine yakın değerler verdikleri ve bölgeye adapte olabilecekleri gözlenmiştir. Araştırmada, tohum verimi ile bitki boyu, hasat indeksi, 1000 tohum ağırlığı, yag verimi ve bakla başına tohum sayısı arasında önemli ve olumlu bir -ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACTS This Study has been conducted with the objective of determining the important agricultural and vegetative properties of new soybean cultivars which can be planted in the Çukurova region as a double crop. Among the soybean cultivars tested, the highest seed yield was obtained from P 9301 with 361.53 kg/da and the lowest from J-396 with 16.67 kg/ da. Among the soybean cultivars tested, although P 9301 was superior as to standart cultivars in yield, and the yields of S 2596, P 9272, P 9441, SGI 3306, P 9293 cutivars were similar to control. Positive and significant relationships were obtained between seed yield, plant height, harvest index, 1000 seed weight, oil yield/da, and seed number/pod.