Yumurta tavuğu rasyonlarına yucca schidigera ve zeolit ilavesinin yumurta verimi ve kalitesi ile oksidan antioksidan göstergelere etkisi
The effect of yucca schi̇di̇gera and zeoli̇te addition on EGG yield and quality with oxidant and antioxidant parameters in laying hen feed
- Tez No: 662813
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERYAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma; rasyona %2 zeolit, 150 ppm Yucca schidigera ve%2zeolit + 150 ppm Yucca schidigera ilavesinin tavuklarda canlı ağırlık, yem tüketimi, yumurta verimi, yumurta ağırlığı, yemden yararlanma oranı, bazı kan parametreleri ve yumurta kalitesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmada toplam 320 adet 52 haftalık Hy-Line W36 ırkı yumurtacı tavuk kullanıldı. Tavuklar 1 kontrol ve 3 deney grubu ve her bir grupta 80 tavuk olacak şekilde ayrıldı. Her bir grupta kendi içerisinde 10 tavuk yer alacak şekilde 8 alt gruba ayrıldı. Kontol grubu rasyon ile beslenirken, deney gruplarına rasyona ilave %2 zeolit, 150 ppm Yucca schidigera ve%2zeolit + 150 ppm Yucca schidigera verildi. Çalışma sonunda verilen maddelerin canlı ağırlığa, yem tüketimine, yumurta verimine, yumurta ağırlığına, kabuk kalınlığına, sarı indekse, renge, TOS değerine ve kan MDA değerlerine etki etmediği, yumurta ağırlık ortalamasına, yemden yararlanma oranına, ak indekse, Haugh birimine, TAS değerine ve yumurta MDA değerlerine etki ettiği bulundu. Sonuç olarak; yumurta tavuklarında yeme YS ve zeolitin birlikte katılmasının; ayrı ayrı katılmalarına göre hayvanların performansında, yumurta verim ve yemden yararlanma bakımından daha yararlı etkilere sahip olabileceği ve değişik yaşlardaki kanatlı türlerinde yapılacak yeni çalışmalarla söz konusu katkı maddelerinin birlikte kullanılmasının etkilerinin ortaya konmasının gerektiği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This work; ration 2% zeolite, 150 ppm Yucca schidigera and 2% zeolite + 150 ppm Yucca schidigera supplementation in chickens body weight, feed consumption, egg yield, egg weight, feed utilization rate, some blood parameters and it was made to determine the effect on egg quality. In the study, a total of 320 pieces 52 weeks old Hy-Line W36 breed laying hens were used. Chickens are separated to be 1 control and 3 experimental group and 80 chickens in each group. It was divided into 8 subgroups including 10 chickens. During the control group is fed with ration, experimental groups added 2% zeolite, 150 ppm Yucca schidigera and 2% zeolite + 150 ppm Yucca schidigera were given. It is found that end of the study, no effect was observed when the substances were given at the body weight, feed consumption, egg yield, egg weight, shell effect on thickness, yellow index, color, TOS value and blood MDA values but that was observed, the average of the egg net, the rate of feed conversion, white index, the Haugh unit, TAS value and egg MDA values were effected.We concluded that supplementation of YS and zeolite together to diet of laying hens may have more beneficial effects than their separate supplementation on egg yields, feed utilization and the performance of animals.However, it is necessary to demonstrate the effects of togethersupplementation of these additives with new studies on poultry species of different ages.