Kaktüslerden yem olarak yararlanma olanakları
Use of cactus as feed
- Tez No: 131742
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET KAKTÜSLERDEN YEM OLARAK YARARLANMA OLANAKLARI Mustafa ÇÜREK Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Nisan 2001, 39 Sayfa Kaktüslerin yem değerini saptamak amacıyla yapılan bu çalışma 2 bölüm halinde yürütülmüştür. 3 Sakız toklusuyla klasik sindirim denemesi şeklinde yürütülen ilk denemede kaktüs yapraklan (kladotlan) hem olduğu gibi hem de silaj formunda incelenmiştir. Elde edilen verilerden kladotlarda kuru madde, organik madde, ham protein, ham yağ, ham sellüloz ve azotsuz öz maddelerin sindirilme dereceleri, sırasıyla % 57.57, 79.20, 72.69, 79.13, 27.95, 85.15 silajında ise % 57.32, 69.40, 33.21, 90.10, 13.07, 78.47; kuru maddede ham protein, ham yağ, ham sellüloz ve azotsuz öz madde içerikleri ise kladotlarda, % 3.55, 1.61, 6.77, 63.33 ve silajda, % 2.14, 1.78, 7.71, 52.35 olarak bulunmuştur. Bu değerlerden de yeşil yaprakların toplam sindirilebilir besin madde (TSBM) değeri % 8.65 (KM'de, % 61.20) silajınınki ise % 9.27 (KM' de % 46.37); gerçek nişasta birimi (NB) değerleri, yeşil kaktüste 82,2 (KM'de 581) silajında 85,7 (KM'de 428) g/kg olarak hesaplanmıştır. Naylon torba tekniği ile yürütülen ikinci denemede kaktüsün, yeni ve eski sürgün kladotları ile bunların karışık silajı, rumende kuru madde parçalanabilirliği bakımından incelenmiştir. Parçalanabilirdik 4, 8, 16, 24, 48, 72 ve 96. saatler için naylon torbalarda rumen inkübasyonu ile belirlenmiştir. Yeni sürgün kladotların yukarıdaki süreler için kuru madde parçalanabilirliği sırasıyla % 50.39, 56.36, 78.35, 77.78, 84.88, 84.97, 82.01; eski sürgünlerinki, yine sırasıyla % 43.58, 47.77, 50.26, 63.22, 66.23, 64.18, 63.13; silajinki % 38.63, 39.99, 45.97, 57.58, 64.35, 67.91, 71.77 olarak saptanmıştır. Yeni sürgünlerin 4, 8, 16, 24 ve 72.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT USE OF CACTUS AS FEED Mustafa ÇÜREK M.S. in Animal Nutrition Adviser: Prof.Dr. Nihat ÖZEN April 2001, 39 pages Nutrients composition, digestibility, degradability, feed and feeding value of cactus were evaluated through chemical analysis fecal collection and nylon bag techniques. In the first trial conducted on three Chios rams, digestion coefficients of dry matter, organic matter, crude protein, ether extract, crude fiber and nitrogen-free extracts of cactus and cactus silage were found to be 57.57, 79.20, 72.69, 79.13, 27.95, 85.14, %; 57.32, 69.40, 33.21, 90.10, 13.07, 78.47 %, while, crude protein, ether exctracts, crude fiber and nitrogen free extracts were 3.55, 1.61, 6.77, 63.33, % and 2.14, 1.78, 7.71, 52.35, % respectively. Depending upon the data above starch unit and total digestible nutrients (TDN) of same feeds were calculated on dry matter basis as 581 and 428 g/kg; 61.20 and 46.37 %, respectively. Average dry matter degradation data of young old cladodes and their mixed silage determined through nylon bag technique at 4, 8, 16, 24, 48, 72, 96 hours, following the rumen incubation on three cannulated Merino rams were 50.39, 56.36, 78.35, 77.78, 84.88, 84.97, 82.01 %; 43.58, 47.77, 50.26, 63.22, 66.23, 64.18, 63.13 %;38.63, 39.99, 45.97, 57.58, 64.35, 67.91, 71.77 %, respectively.