Rekürren epitelyal over kanserinde topotecan kemoterapisinin etkinliği ve güvenirliği
  1. Tez No: 164879
  2. Yazar: ÖZCAN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Rekfirren Epitelyal Over Kanserinde Topotecan Kemoterapisinin Etkinliği ve Güvenirliği Bu çalışmanın amacı 01/01/2002-31/05/2005 tarihleri arasında takip ve tedavileri yapılan rekürren epitelyal over kanserli olgularda topotecan tedavisinin etkinliğini ve güvenirliğini belirlemektir. Bu amaçla çalışmaya 01/01/2005-31/05/2005 tarihleri arasında kliniğimizde rekürren over kanser tanısı almış 35 olgu alındı. Bu çalışmamızda rekürren over kanserli primer sitoredüktif cerrahi+ adjuvan kemoterapi almış ve nüks gelişen olguların; yaş dağılımları, histopatolojik dağılımları, evre dağılımları, yapılan cerrahi tipine göre dağılımları, nüks gelişme süresi değerlendirildi. Kemoterapi öncesi tüm hastalara Abdomino pelvik CT,Cal25, Tam kan sayımı, SGOT,SGPT,ALP, Bilürubin, BUN, Kreatinin değerlerine bakıldı. Tüm olgulara 1.5mg/m2 dozunda 21 gün aralıklarla 5 gün Topatecan verilip her siklusta laboratuvar değerlerine ( tam kan sayımı, SGOT, SGPT, ALP, Bilüribin, BUN, Kreatinin) bakıldı. Kemoterapinin etkinliği başlangıçtan 3 ay sonra muayene; Cal25, PA Akciğer ve Abdomino-pelvik CT ile değerlendirildi. Toplanan veriler SPSS 11.5 veri tabanında yazıldı. Verilerin frekans analizi ve histografik gösterimi yapıldı. Anlamlı P değerleri(
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Efficiency And Reliability Of Topotecan Chemotherapy In Recurrent Epithelial Ovarian Carcinoma The objective of this study is to determine the effect and reliability of topotecan chemotherapy in the patients with recurrent ovarian epithelial ovarian carcinoma in our clinic between 01.01.2002 - 31.05.2005. In this study 35 cases were included that was diagnosed in our clinic as epithelial ovarian carcinoma. In our study, the patients who took primmer cytoreduction surgery and adjuvant chemotherapy and then recurrent carcinoma occurred was taken. We explored the distributions of ages, histopathology distribution, stage distributions, the type of the surgery distribution, Reccurents occurring time distribution. Before the chemotherapy abdominopelvic CT, Cal25, cbc, ALT, AST, ALP, Bilurubin, BUN, Creatinin, levels were studied. All the cases took 1.5 mg/m2 dose tepotecan in 21 :5 days periods. In all cycles we studied the laboratory levels (cbc, ALT, AST, ALP, Bilurubin, BUN, Creatinin). The efficacy of the chemotherapy was evaluated after 3 months of the therapy by physical examination, Ca 125, hing X-Ray and abominopelvic CT. The statistical analyses of the data were done by using SPSS 11.5 programme. Data frequency analysis and hypsography tables were done.