Servikal kanser ile chlamydia trachomatis arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relation between cervical cancer and chlamydia trachomatis
- Tez No: 131782
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AĞAÇFİDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsüne başvuran servikal kanser tanısı konmuş ve/veya orada bu nedenle tedavi gören 77 kadın hastadan, ayrıca kontrol grubu olarak belirlenmiş 20 sağlıklı kadından alınan toplam 97 kan örneği çalışma kapsamına alınmıştır. Çalışma kapsamına alınan kan örneklerinde C. trachomatis' e özgü IgG, IgA ve IgM tipi antikorların varlığı M IF yöntemi ile araştırılmıştır. Çalışma grubunda yer alan 77 hastaya ait serum örneklerinin yedisinde (%9.1) IgG, birinde (%1.3) IgA ve ikisinde (%2.6) IgM pozitifliği saptanmıştır. Pozitif bulunan yedi hastanın C. trachomatis 'e özgü IgG tipi antikorlarının sulandırımlarında, üçünde (% 42.85) 1/16, birinde (% 14.3) 1/32, ikisinde (% 28.6) 1/64 ve birinde (% 14.3) 1/128 oranlarında pozitiflik saptanmıştır. C. trachomatis' e özgü IgM antikorlarının varlığı saptanan iki hastaya ait kan örneklerinde 1/64 sulandırımda pozitiflik belirlenmiştir. C. trachomatis 'e özgü IgA antikorlarının varlığı saptanan bir hastaya ait kan örneğinde 1/20 sulandırımda pozitiflik belirlenmiştir. Çalışma kapsamında kontrol grubu olarak belirlenen 20 sağlıklı kadından alınan kan örneklerinde C. trachomatis 'e özgü IgG, IgA ve IgM tipi antikorlara ait pozitiflik saptanmamıştır. Çalışma kapsamında yer alan kişilerin hepsi daha önceden CTBH geçirmediklerini ifade etmişlerdir. Çalışma kapsamındaki kontrol grubuna ait yaş ortalaması 30.25±6.40, hastalara ait yaş ortalaması 53.88+12.07 olarak bulunmuştur. Kontrol grubu ve hastalara ait yaş ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmuştur (p:0.000). C. trachomatis 'e özgü IgG, IgA ve IgM tipi antikorların çalışma grubundaki hastalarla, kontrol grubundaki sağlıklı kişiler karşılaştırıldığında IgG (p: 0.339), IgA (p: 1.000) ve IgM (p: 1.000) tipi antikorlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır, C. trachomatis'^ servikal kanser patogenezindeki rolünün tam olarak açıklanabilmesi için çalışmaların devamına gereksinim vardır. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 97 blood samples, 77 from the women patients who diagnosed cervical cancer and/or are undergoing therapy for cervical cancer in the Oncology Institute of Istanbul University and 20 from the healty women, being test and control groups, respectively, was included in this study. MIF method was employed to explore the presence of IgG, IgA and IgM type antibodies specific to C.trachomatis in the blood samples. IgG positivity was found in 7 samples (9.1%) of the test group, while IgA and IgM positive samples were 1 (1.3%) and 2 (2.6%), respectively. From the titers of IgG type antibodies of these 7 patients who were found positive, the titer ratios 1/16 in 3 patients, 1/32 in 1 patient, 1/64 in 2 patients and 1/128 in 1 patient were obtained. As to IgM antibodies, positivity was shown in the titer 1/64 for 2 patients. In the blood sample from 1 patient, 1/20 titer exhibited positivity. Nobody of the control group were positive for the antibodies IgG, IgA and IgM to C.trachomatis. All of the women included in the study stated that they did not contract any sexually transmitted diseases (STD) previously. Mean age was 30.25±6.40 in the control group and 53.88±12.07in the patients of the test group, being a statistically significant difference (p: 0.000). When compared the IgG, IgA and IgM antibodies to C.trachomatis between the test and control groups, there appeared to be no statistically important differences (p: 0.339 for IgG, p: 1.000 for IgA and p: 1.000 for IgM). In conclusion, further studies will be needed to fully elucidate the role of C.trachomatis in the pathogenesis of cervical cancer. 45