Demir takviyelerinin portakal suyu ilekarıştırılmasının süt dişi mine yüzey özelliklerineve renklenmesine etkisinin in-vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of the effect of mixing ironsupplements with orange juice on the surfaceproperties and coloration i̇n the pri̇mary teethenamel
  1. Tez No: 907540
  2. Yazar: ESRA AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜÇYETMEZ TOPAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, ferrik polimaltoz (Fe+3), ferröz sülfat (Fe+2) ve LipoferÒ içerikli demir takviyelerinin portakal suyu ile karışımının, süt dişleri üzerinde renk değişimi ve mine yüzey pürüzlülüğüne etkisini in vitro olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 60 adet süt kanin dişi üzerinde gerçekleştirildi. Dişler akrilik rezin bloklara gömülerek her grupta 10 adet diş örneği olacak şekilde rastgele altı gruba ayrıldı. Üç farklı demir takviyesi portakal suyu ile veya distile su ile seyreltilerek, ilaç karışım solüsyonları hazırlandı. Hazırlanan diş örneklerine 28 gün boyunca günde beş dakika olacak şekilde ilaç daldırma döngüsü uygulandı. Daldırma döngüsü sonrasında dişler yapay tükürük solüsyonunda bekletildi. Diş örneklerinin başlangıç, 7, 14, 21 ve 28. günlerde spektrofotometre cihazı ile renk ölçümü, mekanik profilometre cihazı ile yüzey pürüzlülüğü ölçümü yapıldı. Her gruptan belirli sayıda alınan diş örnekleri 28. gün sonunda SEM ile incelendi. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS yazılım programı ile yapıldı. Bulgular: Demir takviyelerinin süt dişi renk değişimi üzerine etkisi anlamlı bulundu (p0,05). Farklı demir takviyelerinin ve karışım solüsyonlarının mine yüzey pürüzlülüğüne anlamlı bir etkisi bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonuçlarına göre LipoferÒ içerikli demir takviyesinin, ferrik polimaltoz ve ferröz sülfat içerikli takviyelere göre daha az diş renklenmesine neden olduğu görülmüştür. Demir takviyelerinin portakal suyu ile karıştırılarak verilmesinin süt dişlerinin renk değişimine ve yüzey pürüzlülüğüne etkisi bulunmamıştır. Demir takviyelerinin, çocuk hastalara sistemik emiliminin artırılması ve tadının tolere edilebilmesi için portakal suyu ile karıştırılarak verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Object_ve: The a0m of our study was to evaluate the effect of ferr0c polymaltose (Fe+3), ferrous sulfate (Fe+2)) and L0poferÒ-conta0n0ng 0ron supplements m0xed w0th orange ju0ce on d0scolorat0on and enamel surface roughness on dec0duous teeth 0n v0tro. Mater_als and Methods: Th0s study was performed on 60 dec0duous can0ne teeth. The teeth were embedded 0n acryl0c res0n blocks and randomly d0v0ded 0nto s0x groups w0th 10 tooth samples 0n each group. Drug m0xture solut0ons were prepared by d0lut0ng three d0fferent 0ron supplements w0th orange ju0ce or d0st0lled water. The prepared tooth samples were subjected to a f0ve-m0nute da0ly 0mmers0on cycle for 28 days. After the 0mmers0on cycle, the teeth were kept 0n art0f0c0al sal0va solut0on. On the f0rst, 7th, 14th, 21st and 28th days, color was measured w0th a spectrophotometer and surface roughness was measured w0th a mechan0cal prof0lometer. A certa0n number of tooth samples from each group were exam0ned by SEM at the end of the 28th day. Results: The effect of 0ron supplements on pr0mary teeth color change was s0gn0f0cant (p0.05). D0fferent 0ron supplements and m0x0ng solut0ons had no s0gn0f0cant effect on enamel surface roughness (p>0.05). Conclus_on: Accord0ng to the results of our study, L0poferÒ 0ron supplements caused less tooth d0scolorat0on than ferr0c polymaltose and ferrous sulfate supplements. Adm0n0strat0on of 0ron supplements m0xed w0th orange ju0ce had no effect on the d0scolorat0on and surface roughness of dec0duous teeth. Iron supplements may be recommended to be g0ven to ped0atr0c pat0ents m0xed w0th orange ju0ce to 0ncrease system0c absorpt0on and tolerate the taste.