Kemik iliği transplantasyonu hastalarında insan sitomegalovirüs infeksiyonu tanısında farklı moleküler yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different molecular methods in the detection of human cytomegalovirus infection in bone marrow transplantation patients
- Tez No: 131806
- Danışmanlar: PROF. DR. T. MURAT ÖZSAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
60 ÖZET KİT sürecinin bir parçası olan ilaç ve ışın uygulamaları bağışıklığın baskılanmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı sağlıklı bir bireyde belirtisiz ya da çok hafif infeksiyona neden olabilen etkenler, bağışıklığı baskılanmış olan bu hastalarda ciddi ve ölümcül infeksiyonlara yol açabilmektedir. Bu hastaların sayısının KİT ve diğer nedenlerle her geçen gün artmasıyla infeksiyonlarla savaşımın önemi de giderek artmaktadır. KİT sonrasında karşılaşılabilecek infeksiyonlar arasında HCMV infeksiyonu, sıklığı nedeniyle özel önem taşımaktadır. KİT alıcılarında nakil sonrasında özellikle ilk yüz gün içinde HCMV infeksiyonu sık olarak görülmektedir. HCMV'nin bu hastalarda yol açtığı pnömoninin mortalite oram da yüksektir. KİT yapılan tüm hastalara profilaktik olarak antiviral ilaç verilmesi maliyet-etki oram açısından uygun olmadığı gibi, antiviral ilaçların ciddi yan etkilere sahip olması nedeniyle de sakıncalıdır. Bundan dolayı, klinik belirtilerin ortaya çıkmadığı erken dönemlerde infeksiyonun saptanabilmesini sağlayacak daha duyarlı tanı yöntemlerinin geliştirilmesi, uygun hastaya doğru zamanda antiviral tedavinin başlanmasını sağlaması bakımından önemlidir. Daha güvenilir ve hastalık gelişimi konusunda uyarıcı testlere olan gereksinim nedeniyle araştırmacılar doğrudan virüs mKNA'sını saptamaya yönelmişler ve mRNA transkripsiyonu yapan aktif virüsü, latent olandan ayırt etmeye çalışmışlardır. Çalışmamızda, kemik iliği transplantasyonu yapılan hastalarda HCMV' nin tanısında rutin amaçla kullanılan Hybrid Capture ile viral mRNA transkriptini saptayan böylece yalnızca aktif virüsü gösterdiği ileri sürülen RT-PCR yöntemlerini karşılaştırmak ve hasta grubumuzda HCMV infeksiyonu ve klinik bulgu gösteren HCMV hastalığı oranlarım ortaya koyarak, epidemiyolojik verilere katkıda bulunmayı amaçladık. RT-PCR yönteminde hedef bölge olarak bir geç gen transkripti olan UL2 1.5 mRNA' sim seçtik.61 Bu amaçla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı KİT ünitesinde Ocak 2003-Eylül 2004 tarihleri arasında KİT yapılan 35 hastaya ait 178 kan örneği incelendi. Hastaların 12'sinde (%34,3) Hybrid Capture testiyle en az bir kan örneğinde HCMV infeksiyonu saptandı. Periferik kandan KİT uygulanan HCMV pozitif hastalarda ortalama pozitifleşme süresi 121,8 gün, kemik iliğinden KİT uygulanan 5 hastada ise 45,6 gün olarak bulundu. Bu değerler arasında anlamlı fark olduğu görüldü (p= 0,05). HCMV infeksiyonu saptanan 12 hastanın 2 tanesinde (% 16,6) içinde HCMV hastalığı tanısı konuldu. Tüm olgular içinde HCMV hastalık sıklığı ise %5,71 olarak bulundu. RT-PCR yöntemiyle 4 hastaya ait toplam 5 örnekte mRNA varlığı saptandı. Hybrid Capture testini altm standart olarak kabul ettiğimizde RT-PCR' m duyarlılığı % 33, özgünlüğü % 100, yanlış negatifüği % 67, yanlış pozitifliği % 0, PPD' i % 100, NPD' i % 74 ve doğru sınıflamasını (accuracy) % 77 olarak bulundu. Kök hücresi kemik iliği kaynaklı olan hastalarda infeksiyon oram periferik kan kökenli olanlara göre daha yüksek bulunmakla birlikte bu durum anlamlı bulunmadı (p > 0,05). Ayrıca hastalarının ortalama pik değerleri açısından GVHD gelişen ve gelişmeyen HCMV infeksiyonlu hastaların arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). HCMV'nin ortalama ortaya çıkış süresi arasında GVHD gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Buna ek olarak HCMV infeksiyonu varlığında GVHD' nin daha yüksek oranda geliştiği saptanmakla birlikte, bu oranlar arasında da anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05). ANAHTAR SÖZCÜKLER: İnsan Sitomegalovirüsü, Hybrid Capture, RT-PCR, Allojenik kemik iliği transplantasyonu, mRNA.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY Chemotherapy and radiotherapy which are parts of the bone marrow transplantation(BMT) procedure, are known to cause immunsupression. In this patient population opportunistic infectious agents may cause severe or lethal infections while making asymptomatic or mild infections in the normal host. Among the post transplant infections, HCMV has a special importance with its high prevalence. HCMV infection is highly seen in BMT recipients especially in the first 100 days. The mortality rate of HCMV pneumonia in this patient group is also high. To start antiviral therapy to all BMT recipients is not suitable for cost/effective ratio and adverse effects of these antivirals. So, developing more sensitive diagnostic methods which are able to detect the virus in earlier periods of infection, before the onset of clinical disease, would provide starting the therapy to the right patient in the right time. Many researches have been oriented to the detection of viral mRNA for the need of developing more secure and disease specific tests differentiating active and latent viruses. In our study, we aimed to compare RT-PCR targeting a replication specific mRNA with Hybrid Capture Test and to contribute to epidemiological data by evaluating the HCMV infection and disease rates. The target of RT-PCR was UL21.5,a late HCMV gene transcript. We evaluated 178 blood samples of 35 allogeneic BMT recipients who are transplanted in Ankara University Medical Faculty, Hematology Department, BMT Unit. HCMV infection was detected in 12 (%34,3) patients. The mean HCMV detection day post transplantation was 121.8 days among peripheral stem cell recipients and 45.6 days among bone marrow recipients. The differences were found significant (p=0.05). Among HCMV infected patients, two patients had HCMV disease( %16,6). We found mRNA in 5 samples of 4 patients by RT-PCR. We have found the sensitivity, specifity, wrong negativity, wrong positivity, PPD, NPD and accuracy of RT-PCR were; %33, %100, %67, %0, %100, %74 and %77 respectively. The infection rate of bone marrow recipients was higher than peripheral stem cell recipients but the values were not significant (p>0,05).The difference63 between the mean peak values of HCMV infected GVHD (+) and (-) patients were not significant. The difference of mean HCMV detection time between GVHD (+) and (-) group were not significant. KEYWORDS: Human Cytomegalovirus, Hybrid Capture, RT-PCR, Allogeneic bone marrow transplantation, mRNA