Paranteral geniş spektrumlu antibiyotiklerin farede vankomisine dirençli enterokok (VDE) taşıyıcılığı (translokasyon) üzerine etkisi
The effect of broad spectrum antibiotics on the colonization and translocation of vancomycin resistant enterococci in a mice model
- Tez No: 131820
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada farelerde parenteral olarak uygulanan geniş spektrumlu antibiyotiklerin ( Piperasilin / tazobaktam ve imipenem) VDE kolonizasyonu üzerine etkisi, aralannda farklılık bulunup bulunmadığı ve bu uygulamanın VDE translokasyonuna etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla deney hayvanları laboratuvanmızda yetiştirilen yaklaşık 30 gramlık albino fareler kullanılarak çalışma yapılmıştır. Çalışma öncesi tüm farelerin dışkı incelemeleri VDE ve parazit yönünden yapılmış; parazit saptananlar tedavileri sonrasında çalışmaya dahil edilmişlerdir. Dışkı örnekleri, kafes, yem örneklerinde çalışma öncesi VDE araştırılmış ve olmadığı belirlenmiştir. Tüm farelere eş zamanlı olarak 3 gün boyunca ağız yoluyla VDE, içme sularına karıştırılarak verilmiştir. Çalışmada VDE kökeni olarak daha önce hastanemiz Yoğun Balom Ünitesi'nde bir hastadan izole edilen ve genotipik olarak Van A tipi direnci doğrulanan bir vankomisine dirençli E.faecium izolatı kullanılmıştır. Fareler üç gruba ayrılarak, Grup I 'e 4 mg /l 00 mikrolitre TZP günde iki kez cilt altı, Grup İT ye lmg/100 mikrolitre İMP günde iki kez cilt altı, Grup HI (kontrol) 'e 100 mikrolitre steril fizyolojik tuzlu su günde 2 kez cilt altı olarak uygulanmıştır. Parenteral uygulamalar VDE verilmesinden üç gün önce başlanıp 13 gün devam edilmiştir. Fareler 13. günde eter ile öldürülerek otopsileri yapılmış, kalp kam, dalak, karaciğer ve mezenter lenf nodlan steril olarak çıkarılarak kültürleri yapılmıştır. Barsak içerikleri kantitatif olarak aerop ve anaerop olarak çalışılmıştır. Farelerden çıkarılan dokular steril olarak doku ezicisiyle ezilerek homojen hale getirilerek ekilmiştir. Üreyen mikroorganizmaların tür tayinini saptamak için konvansiyonel yöntemler ve APİ (bio Merieux; France) yöntemi kullanılmıştır. Üreyen tüm enterokoklar NCCLS önerilerine uyularak disk diffüzyon yöntemiyle ve vankomisine dirençli bulunanlar E-test yöntemi ile minimal inhibitor konsantrasyonları (MİK) saptanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre farede TZP ve IMP paranteral olarak uygulandığında dış kaynaklı VDE ile kolonizasyona ve translokasyona yol açmaktadır. VDE kolonizasyonu ve translokasyonun gelişmesinde TZP ve İMP arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, the effect of parenteral broad spectrum antibiotics (piperacillin/tazobactam and imipenem) on the colonization of vancomycin resistant enterococci (VRE) and wether if there is significant differences between them, in addition to their effect on VRE translocation have been researched in a mouse model. About 30 gr albino mice taken from our animal research laboratory to perform the study. Stool examination for the controling of VRE and parasites are applied to all the mice before starting the study and those with parasitic infestation have been treated before including it to the research. Stool, cage and feed examples taken for VRE examination and VRE abscence has been comfired. VRE mixed with drinking water and given orally to all the mice at the same time for 3 days. VRE has been asolated from a patient in our hospital's in intensive Care Unit, VanA geneotype vancomycin resistant E.faecium isolated and used in our study. The mice are divided into 3 groups, in the 1st group 4 mgr/100 microliter piperacillin/tazobactam (TZP) twice a day given subcutaneously, in the 2nd group 1 mgr/100 microliter imipenem (IMP) given twice a day subcutaneously, in the 3rd group (control) 100 microliter sterile physiological normal saline solution have been given twice a day subcutaneously. Parenteral antibiotics started 3 days before giving VRE and continued upto 13 days. the mice are sacrified by using over doses of ether, then autopsy done and blood from the heart, spleen, liver and mesentric lymph nodes are taken under sterile conditions and cultured, intestinal contents are taken and quantitatively cultured for aerobes and anaerobes. Tissues which taken from the mice are homogenized under sterile conditions by using of tissue homogenizer and then cultuered. The growing microorganisms typing done by using convensional methods and APİ method. All growing enterococci according to NCCLS rules using disc diffusion test and for vancomycin resistant enterococci using E-test method minimal inhibition concentration (MIC) recorded. According to our results, TZP and İMP when given parenterally to the mice outsidely originated VRE colonization and translocation will be occured. There is no significant differences between TZP and IMP groups regarding VRE colonization and translocation. 47