Üniversite hastanesinde cerrahi hastalarda belirlenen malnütrisyon prevalansının riskin değerlendirilmesi ve postoperatif morbidite ile ilişkisi
The relationship of malnütrition prevalence on surgical patients that was determined in a university hospital with preoperative risk evaluation and postoperative morbidity
  1. Tez No: 131826
  2. Yazar: GÜNEŞ NİGAR KARAEGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ ÖZZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde.elektif cerrahi girişim geçirecek 18 yaş ve üzeri hastalarda gerçekleştirilen bu çalışmada, yatış sırasında malnûtrisyon prevalansınm Sübjektif Global Değerlendirme (SGD) yöntemiyle saptanması, hastaların beslenme durumları ile ASA fiziksel durum sınman arasındaki ilişkinin araştırılması, malnütrisyonun postoperatif morbidite ve mortalite ve hastanede kalış sûresine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya sekiz cerrahi anabilim dalından elektif cerrahi girişim geçirecek 360 olgu dahil edildi Bu olguların beslenme durumları SGD yöntemi üe saptandı. Geçirdikleri cerrahi girişimlerin tipi, postoperatif komplikasyonlar, mortalite ve hastanede kalış sureleri kaydedildi Malnûtrisyon prevalansı %36.2 olarak bulundu. Olguların % 63.8'inde malnûtrisyon bulunmadığı, %28.1'inde orta derecede ve %8.1'inde ağır malnûtrisyon olduğu belirlendi. Malignitesi olan 87 olgunun % 56.3'ûnde, malignitesi olmayan 273 olgunun %29.7'sinde malnûtrisyon saptandı (pO.0001).
Özet (Çeviri)
The Relationship of Malnutrition Prevalence on Surgical Patients Determined in a University Hospital with Preoperative Risk Evaluation and Postoperative Morbidity SUMMARY The objective of the study was to estimate the prevalence of malnutrition with Subjective Global Assessment on admission in patients undergoing elective surgery who were older than 18 years old in Dokuz Eylül University Hospital In addition, we aimed to assess the relationship between nutritional status and ASA physical status scores and the effect of malnutrition on postoperative morbidity and mortality as well as length of hospital stay. A total 360 patients from eight surgical departments were included to the study. The nutritional status of patients was defined by using Subjective Global Assessment method. Type of surgery, postoperative complications, mortality and length of hospital stay were recorded. Malnutrition prevalence of the entire patient population was 36.2% including moderate malnutrition 28.1% and severe malnutrition 8.1%. We did not find malnutrition in 63.8% of patients. Malnutrition prevalence was 56.3% in 87 malignant patients and 29.7% in 273 non-maHgnant patients (pO.0001).