Farklı çap kalınlığına sahip periferik sinirlerde , küçük çaplı proksimal sinirin augmentasyonu
Augmentation of the small-diameter proximal nerve for peripheric nerves having different diameter thickness
- Tez No: 131853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT YÜKSEL, DOÇ. DR. BAHATTİN ÇELİKÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
VII. ÖZET Bugün, periferik sinir cerrahisindeki bilgi birikimi oldukça artmıştır. Onarım teknikleri maksimum noktaya ulaşmıştır. Fakat fonksiyonel sonuçlar hala istenilen düzeyde değildir ve sıklıkla yetersizdir. Başarılı bir fonksiyonel sonuç için, proksimalden ilerleyen aksonların orijinal yada uygun distal eşlerini bulmaları ve doğru son organ inervasyonu sağlamaları gerekir. Dış sinir kılıfının kusursuz yaklaştırılması ile iç fasiküler yapıların uygunluğundan emin olunamaz. Bu özellikle dikilecek sinirler arasında çap farkı bulunduğu zaman daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada ağırlıkları 260-300 g arasında değişen 30 adet erkek Spraque- Dawley türü sıçan ile her biri 10 sıçan içeren üç grup oluşturuldu. Birinci grupta, sural ve peroneal sinirler siyatik sinir trifıkasyon yerinin 10 mm distalinden kesilip 10-0 prolen ile uç-uca dikildiler. İkinci grupta ise eksternal juguler venden alınan greftle uçlar arasında 5 mm ve üçüncü grupta ise 10 mm mesafe olacak şekilde 10-0 prolen ile dikildiler. Operasyondan sonraki 12. haftanın sonunda morfolojik değerlendirme için örnekler alındı. Elde edilen örneklerden boyuna ve enine kesitler alınarak preparatlar hazırlandı. Boyuna kesitler ile proksimalden distale liflerin geçişi gösterildi. Distal peroneal sinirden alınan enine kesitlerden myelinli sinir lif sayıları ve ortalama akson çaplan hesaplandı. Preparatlar ışık ve elektron mikroskobu ile incelendi. Akson sayıları karşılaştırıldığında, 1.-2. ve 2.-3. gruplar arasındaki fark anlamlı iken (p0,05).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY AUGMENTATION OF THE SMALL-DIAMETER PROXIMAL NERVE FOR PERIPHERIC NERVES HAVING DIFFERENT DIAMETER THICKNESS Today, knowledge accumulation in peripheric nerve surgery has risen significantly. The repair techniques have reached the maximum point. However, the functional results are still not at the level desired and frequently are insufficient. For a successful functional result, the axons proceeding from the proximal one need to find their original or proper distal counterparts and attain the right final organ reinervation. One cannot be sure about flawless bringing closer of the external nerve sheath and appropriateness of internal fascicular structures. This gains even more importance in particular when there is a diameter difference between the nerves to be stitched. In this study, three groups containing 10 rats each were constituted from 30 units of male rats of the kind Spraque-Dawley, the weights of which varied between 260-300 g. For the first group, the sural and peroneal nerves were cut at 10 mm distal of the sciatic nerve trification and were stitched end-to-end by 10-0 prolene. For the second group on the other hand, they were stitched by 10-0 prolene in a way that there would be 5 mm distance between the edges, 1 0 mm for the third group, and the graft obtained from the external jugular vein. At the end of the 12th week after the operation, samples were taken for morphological assessment. Preparations were produced by getting transverse and longitudinal cross-sections from the samples obtained. Passage of fibers from the proximate one to the distal was demonstrated by means of longitudinal cross-sections. The fiber numbers for the myelinated nerves and average axon diameters were calculated by the transverse cross-sections obtained from the distal peroneal nerve. The preparations were analyzed by means of the light and electron microscopes. When the axon numbers were compared, while the difference between groups 1.-2. and 2.-3. was meaningful (p0.05).