Preeklamptik gebelerde spinal ve epidural anestezi uygulamalarında peroperatif efedrin ihtiyacının karşılaştırılması
Comparison of peroperative ephedrine requirement to preeclamptic pregnancy during spinal or epidurally anaesthesia
  1. Tez No: 131859
  2. Yazar: FATMA TEMURTAŞ ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Y. OKAN BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Preeklamptik gebelerde spinal ve epidural anestezi uygulamalarında peroperatif efedrin ihtiyacının karşılaştırılması. Sezaryen oranları son yıllarda düzenli olarak artmakta ve rejyonel anestezi seçilen yöntem olmaktadır. Şiddetli hipertansiyon ve proteinürili gebelerin hemodinamileri; artmış sistemik vasküler rezistansla birlikte azalmış kardiyak out-put ve normal gebelere göre düşük plazma volümüyle karakterizedir. Bu hastalarda rejyonel anestezi birtakım patofizyolojik bozuklukları geri döndürebilir. Travay süresince sistemik vasküler basıncı ve sistemik vasküler direnci azaltarak uteroplasental kan akımını düzeltir, renal damarları genişletir ve konvülziyonlarm olasılığını azaltır. Biz çalışmamızı etik komitenin iznini alarak sezaryen planlanan 120 ASA I -II gurubu normal gebe ve preeklamptik gebeler üzerinde planladık. Olgular iki ana guruba ayrıldı, her gurupta kendi içinde spinal ve epidural anestezi uygulananlar olarak 2 guruba ayrıldı. ASA-I- II gurubu gebelerden spinal anestezi uygulananlar Grup I, epidural anestezi uygulananlar Grup II olarak, preeklamptik gebelerden spinal anestezi uygulananlar Grup III, epidural anestezi uygulananlar Grup IV olarak guruplandı. ive Ill.guruba 10 mgr bupivakain + 25 ugr fentanil, live IV. guruba ise epidural 95 mgr bupivakain + 50 ugr fentanil uygulandı. Guruplar arasında hemodinamik ve demografik verilerin karşılaştırılmasında önemli bir fark belirlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of peroperative ephedrine requirement to preeclamptic pregnancy during spinal or epidurally anaesthesia. Cesarean section rates had been increasing regularly in recent years and regional anesthesia had been the choice. Hemodynamics of pregnants with severe hypertension and proteinuria are characterized by increased systemic vascular resistance, decreased cardiac output, and lower plasma volume. In this patients regional anesthesia may reverse some of the pathophysiologic developments. It improves uteroplasental blood flow, expands renal vessels and decreases the possibility of seizures during labor. 120 pregnants ASA physical status lor B and with preeclampsia unergoing cesarean section were icluded in the study following the approval by the ethic committee cases were divided into two main groups and each group redivided as who received epidural or spinal anesthesia. Pregnants received spinal anesthesia ASA I or II were named as group I, epidural anesthesia and ASA I or II, as group II, spinal anesthesia and with preeclampsia as group IB, and epidural anesthesia and with preeclampsia as group IV. Group I and BI received 10 mg bupivacaine plus 25 jug fentanyl intrathecally, whereas Group II and IV received 95 mg bupivacaine plus 50 ug fentanyl epidurally. No significant difference was found due to hemodynamic and demographic data, date between the groups. Ephedrine requirements were 52.33 +40.31 totally in spinal group I, 34.33 + 36.92 totally in group IB