Preeklamptik gebelerde iv. Magnezyum Sülfat tedavisinin Bupivakain ile oluşturulan spinal anesteziye etkisi
The effect of iv Magnesium Sulphate treatment on the spinal anaesthesia produced by Bupivacain in preeclamptic patients
- Tez No: 266868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda normal ve preeklamptik gebelerde i.v. magnezyum sülfat tedavisinin amid grubu bir lokal anestezik olan bupivakain ile oluşturulan spinal anesteziye etikileri araştırıldıSağlık Bakanlığı Etik kurul onayı alınarak çalışmamıza spinal anestezi altında elektif sezaryen operasyonu ile doğum yapacak olan 32 si normal sağlıklı ve 32 si preeklampsi tanısı almış toplam 64 gebe alındı. Normal ve preeklamptik gebeler; i.v. magnezyum sülfat tedavisi alan ve almayan olmak üzere toplam 4 gruba ayrıldı. Buna göre I. Grubu (n=16) % 5 dekstroz infüzyonu alan normal gebeler, II. Grubu (n=16) İ.V. Magnezyum sülfat infüzyonu alan normal gebeler, III. Grubu (n=16) % 5 dekstroz infüzyonu alan preeklamptik gebeler ve IV. Grubu (n=16) İ.V. Magnezyum sülfat infüzyonu alan preeklamptik gebeler oluşturdu. Tüm gruplara 12,5 mg % 0,5 hiperbarik bupivakain ile T3-4 aralığından spinal anestezi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In our study, the effect of iv magnesium sulphate treatment on the spinal anaesthesia produced by bupivakain, a local anaesthetic from amide group, in normal and preeclamptic patients were investigated.Following written informed consent from the Ministry of Health Ethical Committee, 64 pregnant (32 normal and 32 pregnant with preeclampsia) undergoing elective caesarean section under spinal anaesthesia were accepted for study. Normal and preeclampctic pregnants were divided into four groups as patients given iv magnesium sulphate treatment and as control. Group I (n=16) normal patients were given 5 % dextrose infusion, group II (n=16) normal patients were given iv magnesium sulphate infusion, group III (n=16) preeclamptic patients were given 5 % dextrose infusion and group IV (n=16) preeclamptic patients were given iv magnesium sulphate infusion. Spinal anaesthesia was induced with 12.5 mg 5 % hyperbaric bupivacain from the T3-4 interspinöz space.