Sağ ve sol torakotomilerin kardiyak output'a etkilerinin karşılaştırılması
Comparison the effects of right and left thoracotomies on the cardiac output
- Tez No: 131860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu çalışmada torakotomi operasyonu geçirecek olgularda, sağ ve sol torakotomilerin kardiyak output'a etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışma; ASA I grubu, elektif torakotomi operasyonu geçirecek 40 olguda yapıldı. Tüm olgular ASA standartlarına göre monitörize edildi. Olgular, Grup I (n=20) sağ torakotomi, Grup II (n=20) sol torakotomi olarak iki gruba ayrıldı. Tüm olgulara entübasyon sonrası sağ elin radiyal arterinden arter hattı ve operasyon olacakları tarafın subklavyen veninden bir santral katater ile santral yol açıldı. Olgular, indüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, operasyon öncesi supine pozisyonda, lateral dekübitüs pozisyonunda sırasıyla çift, tek ve yine çift akciğer ventilasyonunda en son olarakta operasyon sonrası supine pozisyonunda değerlendirildi. Çalışmada olguların sistolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, diyastolik arter basıncı, kalp hızları, NICO monitörüyle noninvazif olarak kardiyak outputları, Sp02, ETCOı, kardiyak indeks ve stroke volümleri değerlendirildi. Sağ ve sol torakotomi grupları arasında sistolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, diyastolik arter basıncı, kardiyak output, kardiyak indeks, stroke volüm, kalp atım hızı, ETCO2 ve SPO2 değerleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda, sağ ve sol torakotomilerin kardiyak output'a etkileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı kanısına varıldı. Bulgularımızın literatürdeki diğer bulgular ile paralellik göstermesi ve kullandığımız monitörizasyon yönteminin non invazif olması nedeniyle; NICO monitörünün torakotomi operasyonlarında tek akciğer ventilasyonu uygulamalarında, güvenle uygulanabileceği kanısına da vardık. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY“COMPARISON THE EFFECTS OF RIGHT AND LEFT THORACOTOMIES ON THE CARDIAC OUTPUT”In this study, we aimed to compare the effects of right and left thoracotomies on the cardiac output at the patients scheduled to undergo thoracotomy. The study was made in 40 cases who were ASA graded I and scheduled to undergo thoracotomy. All the cases were monitorized as ASA standarts. The cases seperated to two groups; scheduled to undergo right toracotomy as named Group I (n=20) and scheduled to undergo left toracotomy as named Group II (n=20). After the entubation, all the cases ' canulased from right radial arter and right juguler vein. The cases were evaluated before induction, after induction, supine position, at lateral decubitus position two, one and again two lung ventilation, at last postoperatively supine position. At the study, sistolic, diastolic and mean arterial pressures, heart rates, with NICO monitor noninvasively cardiac outputs, Sp02, ETCO2, cardiac indexs and stroke voumes of cases evaluated. There were no significant differences among the right and left thoracotomy groups at sistolic, diastolic and mean arterial pressures, heart rates, cardiac outputs, Sp02, ETCO2, cardiac indexs and stroke voumes. As a result, we decided no significant differences among the right and left thoracotomies at cardiac output. Also we decided that it is suitable to use NICO monitor at thoracotomy operations. 73