Minimal akım anestezisinde desfluran-azot protoksit ve desfluran-remifentanil kombinasyonlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 131904
  2. Yazar: HAKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET, Çalışmamızda minimal akımlı anestezi ve bispektral indeks analizi yöntemini kullanarak, desfluran-azot protoksit ile desfluran-remifentanil kombinasyonlarının etkinlik ve yan etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Etik kurul ve hastaların yazılı onayları ile çalışmaya alman 100 hasta rasgele iki eşit gruba ayrıldı. Damar yolu açılıp, 10 mL/kg RL ile sıvı replasmanı uygulandı. Noninvaziv kan basıncı, EKG, SpC^, BÎS monitörize edildi. Anestezi indüksiyonu her iki grupta da iki mg/kg propofol 0.2 mg/kg cis-atracurium ile sağlandı. II grupta remifentanil infüzyonuna başlandı. Entübasyondan sonra ilk grupta; 6 L/dk %50 O2-N2O karışımı, II. Grupta 6 L/dk. 02-hava karışımı içinde desfluran % 6 vol değerinden başlandı, ilk 5 dk sonunda taze gaz akımı 0.5 L/dk düzeyine düşürüldü. Desfluran düzeyi BÎS 40-60 olacak şekilde ayarlandı. Kan basıncı, kalp hızı, SpÜ2, FİO2, etO2, FİN2O, etN20, FiC02, etC02, Fidesfluran, etdesfluran değerleri ile uygulama sonunda derlenme süreleri, görülen yan etkiler ve hasta yorumları kaydedildi. Veriler istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY, The aim of this study was to compare desfiurane-nitrous oxide and desfurane- remifentanil combinations with respect to efficacy and adverse effects by using minimal flow anesthesia and bispectral index analysis. After ethic committee approval and patient informed consent were obtained. 100 patients randomized into two groups. After standard monitorization with non-invasive blood pressure, electrocardiography, peripheral oxygen saturation and bispectral index lOmL/kg lactated Ringer's solution was administrated. Patients received propofol (2mg.kg"') and cis- atracurium (0.2mg.kg_1) for induction of anesthesia. Remifentanil infusion was started in group 2 patients. After endotracheal intubation, anesthesia was maintained with desflurane 6%, 6 L/min nitrous oxide 50%-oxygen 50% and 6 L/min air 50%-oxygen 50% in group 1 and 2 respectively. Fresh gas flow was decreased 0.5 L/min after first five minutes. Level of desfluran was adjusted according to 40-60 of bispectral index level. Blood pressure, heart rate, electrocardiography, peripheral oxygen saturation, FjCh, etC>2, FjN20, etN20. F.CCK etCÛ2, Fjdesfiurane, etdesfiurane values, and recovery times, adverse effects and patients' comments were recorded. The data were analyzed by statistically. Blood pressure and heart rate values were higher in group 1 (pO.OOl). In group 1.