Geriatrik hastalarda farklı gaz akımları ile uygulanan anestezi yönetiminin kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of anesthesia management used with different gas flows on cognitive functions in geriatric patients
- Tez No: 506791
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL MEHMET TUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda rutin olarak anestezi idamesinde uyguladığımız iki farklı taze gaz akımının (minimal ve orta) 60 yaş üstü hastalarda erken dönem kognitif fonksiyonlar, anesteziden uyanma ve derlenme üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 60 hasta intraoperatif dönemde uygulanan taze gaz akımı miktarına göre 2 gruba ayrıldı; Grup I anestezi idamesinde 0,5 lt/dk taze gaz akımı (TGA) (Desfluran + O2 + Hava karışımı),Grup II'de 2 lt/dk taze gaz akımı (Desfluran + O2 + Hava karışımı) uygulandı. Operasyon bitiminde %100 O2'ye geçilip TGA 6 lt/dk'ya yükseltilerek, ekstübasyon kriterleri oluştuğunda hastalar ekstübe edildi. Ajan (Desfluran) kesme sonrası; göz açma, sözel emirlere yanıt, ekstübasyon zamanı kayıt altına alındı. Uyanma zamanı; Steward Recovery Score ile değerlendirilip, ≥ 4 olduğunda hastalar derlenme odasına transport edilerek geçen süre kaydedildi. Hastaların kognitif fonksiyonları preoperatif ve postoperatif 1. ve 3. günlerde Addenbrook Kognitif Muayenesi ile değerlendirildi. Hastaların kognisyon testleri uygulanacak yönteme kör olan, bu konuda eğitimli bir kişi tarafından uygun koşul ve ortamda hastanın testi ezberlemesinin önüne geçmek amacıyla 3 ayrı versiyon kullanılarak yapıldı. BULGULAR: Hastaların demografik özellikleri her iki grupta benzer bulundu. Kalp atım hızı ve kalp tepe atımı her iki grupta tüm takip zamanlarında benzer bulundu. İntraoperatif dönemde inspiratuar O2 açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark gelişti. Grup I' de 16 hastada, grup 2'de 8 hastada FiO2 yüzdesi arttırıldı (p=0,035). Hastaların göz açma, sözel emirlere uyma, ilk hareket ve ekstübasyon süreleri açısından iki grup arasında anlamlı fark gözlenmedi. Steward skoru ≥ 4 olması için geçen süre iki grup arasında benzerdi. Hastaların Addenbrook kognitif muayene test sonuçları arasında operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1.ve 3. gün skorlarında her iki grupta da anlamlı fark izlenmedi. Addenbrook kognitif muayene skorunun 3 ölçümdeki değişimi I. Grupta anlamsızken, II. grupta anlamlı olarak düştüğü görüldü (p=0,035). II. grupta Addenbrook kognitif muayenesindeki bellek-toplam değerlerinin 3 ölçüm arasında anlamlı bir düşüş gösterdiği tespit edildi (p=0,041). SONUÇ: Çalışmamızda minimal akım anestezisinin geriatrik yaş grubunda orta akım anestezisine göre kognitif fonksiyonlar üzerine önemli bir üstünlüğü görülmemiştir. Anestezide kullanılan taze gaz akım miktarı azaldıkça görülebilecek FiO2 ile inspiryum O2 konsantrasyonu arasındaki fark artışı ve oluşabilecek hipoksi riski dikkate alınarak, geriatrik yaş grubunda uygun monitorizasyon ve yakın takip altında minimal akım ve orta akım anestezilerinin kognitif fonksiyonlar üzerine olumsuz etkisi olmadan güvenle kullanılabileceği görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: We aimed to compare the effects of two different fresh gas flows (minimal and moderate) on the early recovery parameters and cognitive functions in patients over 60 years of age in our study. MATERIALS AND METHODS: Sixty patients were divided into 2 groups according to the amount of fresh gas flow during intraoperative period; In Group I anesthesia was performed with a fresh gas flow of 0,5 lt / min (Desflurane + O2 + air mixture) and in Group II with a fresh gas flow of 2 lt / min (Desflurane + O2 + air mix). At the end of the operation, fresh gas flow was increased to 6 lt / min and patients were extubated when extubation criteria were established. Following desflurane cessation; eye opening, response to verbal orders, extubation time were recorded. When Steward Recovery Score ≥ 4, patients were transported to the recovery room and waking time was recorded. The cognitive functions of the patients were assessed preoperatively and postoperatively on the 1st and 3rd days by Addenbrook Cognitive Exams. Patient's cognitive testing was done using 3 separate versions to prevent patients learning the test in a proper condition and environment by a trained person who was blinded to the procedure. RESULTS: The demographic characteristics of the patients were similar in both groups. Mean arterial pressure and heart rate were similar at all follow-up times in both groups. There was a statistically significant difference between groups in terms of inspiratory O2 in the intraoperative period. FiO2 was increased in 16 patients in Group I and in 8 patients in Group II (p=0,035). There were no significant differences between two groups in terms of eye opening, verbal order compliance, first movement and extubation periods. The time for Steward score ≥ 4 was similar between two groups. Preoperative and postoperative 1st and 3rd day Addenbrooke Cognitive Exam test results of the patients were not significantly different in both groups. Addenbrooke Cognitive Exam test did not change siginificantly in three measurements in Group I, but a statistically significant drop was found in Group II (p=0,035). It was observed that the memory-total values of the Addenbrooke Cognitive Exam of group II showed a significant decrease in concesutive measurments (p=0,041). CONCLUSİON: In our study, minimal-flow anesthesia did not have a significant advantage on cognitive functions in the geriatric age group compared to moderate-flow anesthesia. We think that minimal-flow and moderate-flow anesthesia can be used safely without adverse effects on cognitive functions under appropriate monitoring in the geriatric age group, considering the increase in the difference between FiO2 and inspiratory O2 and the potential hypoxia risk that can be observed as the amount of fresh gas decreases.