Kobaylarda seftriaksonun safra kesesi ve ileum kontraktilitesi üzerine etkileri
Effects of ceftriaxone on gallbladder and ileum contractility in guinea pigs
- Tez No: 132057
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN CERAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
IV ÖZET Seftriakson sodyumun safra kesesi taşı oluşturduğu bilinmektedir. Seftriakson sodyum tedavisi sırasında safra taşı oluşmasında safra kesesi motilitesindeki bir azalmanın rolü olabilir. Bu çalışmada amacımız kobaylarda seftriakson sodyumun safra kesesi kontraktilitesinde değişiklik oluşturup oluşturmadığını ve aynı düz kas yapısına sahip ileum kontraktilite değişikliklerini farklı agonistler kullanarak incelemektir. Çalışmamızda 20 kobayın 10 tanesine 10 gün süreyle 100 mg/kg/gün i. m. tek doz seftriakson verdik. Diğer 10 tanesine yine i. m olarak 10 gün 1 mi distile su verdik. Onbirinci gün kobayları sakrifiye ederek safra kesesi ve 10 cm'lik terminal ileum segmentini çıkardık. Her iki grupta safra kesesi striplerinde KCI, papaverin, sodyum nitroprusid, histamin ve karbakol, ileum striplerinde ise histamin ve karbakol cevaplarına bakarak bulunan değerleri karşılaştırdık. Sonuçlarımız her iki grupta da safra kesesinde KCI, papaverin ve sodyum nitroprusid cevapları arasında farklılık olmadığını, safra kesesi ve ileum stiplerinde seftriakson sodyum verilen grupta kontrol grubuna göre histamin ve karbakol cevaplarında Emax değerlerinin belirgin azaldığını, pD2 değerlerinde ise değişiklik olmadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY it is known that ceftriaxone could induce gallbladder lithiasis. During treatment with ceftriaxone sodium, reduced gallbladder motility may play a role in the formation of gallstones. The aim of this study was to determine whether gallbladder and ileum contractility in response to different agonists changes with ceftriaxone sodium therapy in guinea pigs. Twenty guine pigs were studied. While 10 of these received ceftriaxone sodium (100 mg/kg/day, intramuscular/) during ten days to induce gallstones, the other 10 received 1 mL (intramusculary) distilled water during ten days as placebo and acted as controls. After ten days, the guine pigs were killed, their gallbladder was excised and ilea! tissue samples were obtained. The responses to KCI, papaverine, sodium nitroprusside, carbachol and histamine on gallbladder strips from control and experimental group were recorded and analyzed. The responses to KCi, carbachol and histamine on ileum strips from control and experimental group were recorded and analyzed also. There was no significant difference between the responsiveness to KCI, papaverine and sodium nitroprusside on tissues from experimental and control groups. Maximum responses {Emax) to carbachoi and histamine in both ileum and gallbladders strips were significantly reduced, with no change in the pD2 values, in the experimental group compared with controls.