Hippokampal skleroza bağlı mesial temporal lob epilepsisinde kişilik özellikleri
Personality changes in mesial temporal lob epilepsy with hippocompal sclerosis
  1. Tez No: 132058
  2. Yazar: TUBA ÖZCANLI ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
VII) ÖZET Medikal tedaviye dirençli temporal lob epilepsisinde en sık görülen yapısal bulgu, hippokampal sklerozdur (HS). Ve bu tablo mesial temporal lob epilepsi 'leri (MTLE-HS) içinde yer almıştır. MTLE-HS tanılı hastalar, cerrahi girişimden çok yarar gören ancak epilepsiye ek olarak ciddi psikososyal sorunlar yaşayan bir gruptur. Psikiyatrik bozuklukların, epileptik hastaların % 20-50 sinde ortaya çıktığı bilinmektedir (3). Ancak epileptik nöbetlerin, interiktal davranış bozukluklarına (epileptik kişilik) yol açabileceği hipotezi halen tartışmalı bir konudur. Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı, Konsültasyon Liyazon Polikliniğine ameliyat öncesi psikiyatrik değerlendirme için gönderilen medikal tedaviye dirençli MTLE-HS hastalar, major depresyon tanısı alan bir grup hasta ve sağlıklı kişilerden seçilmiş kontrol grubu arasında kişilik özellikleri, depresif semptomlar ve anksiyete bulguları açısından farklılık bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Epilepsi grubunda cinsel istek azalması semptomu, kontrol ve depresyon grubuna göre istatistiksel bakımdan anlamlı derecede yüksek tesbit edilmiştir. Bu çalışmada cinsel istek azalması, epilepsinin kişilik değişimlerine neden oladuğunu savunan pek çok araştırmacı tarafından da rapor edilmiştir. 66Çalışmaya katılan grupların MMPI profilleri karşılaştırıldığında Epilepsi ve depresyon grubunda F, D, HY, PA ve SI alt test puanlan kontrol grubuna göre istatistiksel bakımdan anlamlı olarak yüksek tespit edilmiştir. Epilepsi grubunda depresyon prevalansı Beck depresyon ölçeğinde kesme puanı 17 olarak alındığında % 53.8, depresyon grubunda % 95.5, kontrol grubunda % 8.7 olarak tesbit edilmiştir. Epileptik hastalarda normal popülasyona göre 5 kat artmış depresyon sıklığı bu çalışmada da gösterilmiştir.Bu çalışmada epilepsi grubunda, erkeklerde depresyon prevalansı kadınlara göre istatistiksel bakımdan anlamlı derecede yüksek tesbit edilmiştir. Çalışmada epileptik grubun anksiyete puanlarının anlamlı derecede artmış olduğu, anksiyete puanları yüksek olan hastaların nöbetlerinin olumlu/ olumsuz duygulanımlarla tekiklenebildiği tesbit edilmiştir. TLE hastalannda anksiyete semptomunun gözden kaçırılmasının nöbetlerin şiddetini ve sıklığını arttırabileceği düşünülmektedir. 67
Özet (Çeviri)
VIII) SUMMARY Hippocampal sclerosis (HS) is most common pathological substrate of temporal lobe epilepsy. This syndrome takes part in mesial temporal lobe epilepsy (MTLE-HS). The patients who suffer from MTLE-HS benefits by epilepsy surgery; although they have severe psychosocial problems in addition to epilepsy. It has been known that psychiatric disorders occur in 20 % to 50% of all epileptic patients. Though, it is still controversy hypothesis that the epileptic seizures may lead behavioral disorders (epileptic personality). In this study, three groups were examined in order to determine any differences between them in terms of personality properties, depressive symptom and anxiety evidence. The first group is the patients with MTLE-HS who came to Cerrahpaşa Medical Faculty, liason psychiatry polyclinic for psychiatric evaluation before surgical intervention. The major depressive patients are the second group. The third is healthy control group. The symptom of decreased libido in epileptic group statistically is higher than depressive and control groups. Decreased libido was reported as in our study by many researchers. When we compare MMPI profiles of the groups involved in this study, the sub-test points F, D, HY, PA and SI statistically are higher in epileptic and depressive groups than control group. 68Depression prevalence was determined as 53.8 % in epileptic group, 95,5 % in depressive group and 8,7 % in control group. It was reported that depression prevalence in epileptic patients was five times increased than normal population. In this study, it was determined that depressive prevalence in men was statistically higher than that in women. In this study, it was determined that anxiety score in epileptic group increased more compared with the other groups. Also, the seizures of patients who have high anxiety scores may be triggered by positive and negative emotions. It was thought that overlooked anxiety syndrome in TLE patients can increase the severity and occurrence of the seizures. 69