Genellenmiş anksiyete bozukluğu ve major depresyonda tiroid, kalsiyum ve parathormon metabolizması
  1. Tez No: 132100
  2. Yazar: HÜSREV ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YÜCEL AĞARGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Kliniği' ne başvuran, ayaktan ya da yatarak tedavi gören DSM-IV tanı ölçütlerine göre major depresif bozukluk ve genelleşmiş anksiyete bozukluğu teşhis edilen hastalar, kalsiyum-parathormon metabolizmasındaki değişiklikler açısından incelenerek major depresyon ve genelleşmiş anksiyete bozukluklarının nöroendokrinolojik temelde benzerlik ve farklılıkları araştırılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 33,8±1,61 olan 37 major depresyon hastası, yaş ortalaması 35,2±1,80 olan 31 genelleşmiş anksiyete bozukluğu hastası ve yaş ortalaması 31,9±1,3 olan 32 sağlıklı gönüllü alınmıştır. Deneklerin her biri kandaki tiroid hormonları, kalsiyum, fosfor, osteokalsin ve parathormon değerleri açısından değerlendirilmiş ve tüm deneklere Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ), Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAÖ) uygulanmıştır. Sonuçlar gruplar arasında karşılaştınlmıştır. Kan TSH seviyeleri genelleşmiş anksiyete bozukluğu grubunda, kontrol grubu ve major depresyon grubuna göre anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Korelasyon analizinde kontrol grubunda TSH seviyeleri ile Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDI) puanlan arasında negatif korelasyon ilişkisi tespit edilmiştir. Major depresyon grubu ve genelleşmiş anksiyete bozukluğu grubunda kan fosfor seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Korelasyon analizinde kontrol grubunda kan fosfor seviyeleri ile Hamilton Depresyon Ölçeği puanlan arasında negatif korelasyon tespit edilmiştir. Kan kalsiyum seviyeleri açısından gruplar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Korelasyon analizinde genelleşmiş anksiyete bozukluğu grubunda kan kalsiyum seviyeleri ile Hamilton Depresyon Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Beck Anksiyete Envanteri puanlan arasında negatif yönde korelasyon tespit edilmiştir. Major depresyonda parathormon değerleri kontrol grubuna ve genelleşmiş anksiyete bozukluğu grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Korelasyon analizinde genelleşmiş anksiyete bozukluğu grubunda parathormon seviyeleriyle Hamilton Depresyon Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Ölçeği puanlan arasında pozitif korelasyon tespit edilmiştir.Kan osteokalsin seviyeleri major depresyonda ve genelleşmiş anksiyete bozukluğunda kontrol grubuna göre anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Korelasyon analizinde genelleşmiş anksiyete bozukluğu grubunda kan osteokalsin seviyeleri ile Hamilton Depresyon Ölçeği ve Hamilton Anksiyete Ölçeği puanlan arasında pozitif yönde korelasyon tespit edilmiştir. Bu çalışmada genelleşmiş anksiyete bozukluğu ve major depresif bozuklukta kan serbest T3, serbest T4, magnezyum, kalsiyum ve osteokalsin seviyeleri açısından benzer, kan TSH, fosfor, parathormon seviyeleri açısından farklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In this study, similarities and differences of generalized anxiety disorders and major depression disorders were investigated in neuroendocrinologic basis. Neuroendocrinological features were determined according to calcium-parathormone metabolism differences in these disorders. Patients were composed of all inpatients and out patients who were diagnosed as major depression and generalized anxiety disorder according to DSM IV in Psychiatry Department of Yüzüncü Yıl University. We composed three groups and compared them with each other. First group included major depression patients whom meaitfcsd age was 33,8±1,61. Second group included generalized anxiety disorder patients whom mean+sd age was 35,2±1,8. Third group that can be named as control group included healthy volunteer subjects whom mean±sd age was 31,9±1,3. The blood levels of calcium, phosphorus, osteocalcin and parathormone were determined in all groups. Hamilton Depression Inventory (HDI), Hamilton Anxiety Inventory (HAT), Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAT) were administrated to all subjects. The blood levels of TSH were significantly lower in generalized anxiety disorder group than major depression group versus controll group. Negative correlations were determined between the blood TSH levels and the score of Hamilton depression rating scale and Beck depression inventory of control group in correlation analysis. The blood phosphorus levels in the first and second groups were significantly lower than the control group (3,52 ± 0,06 mg/dl) in first group, (3,27 ± 0.10 mg/dl) in the second group and (3,83 ± 0,09) in the control group. Negative correlation was determined between blood phosphorus levels and the scores of Hamilton depression rating scale in control group. There was no significant difference among groups in terms of the blood calcium levels (9,80±0,06 mg/dl in the first group, 9,79 ± 0,07 mg/dl in the second group and 9,80±0,06 mg/dl in the control group). In correlation analysis, negative correlations were determined among blood calcium levels, and the scores of Hamilton depression rating scale, Beck depression inventory and Beck anxiety inventory of the generalized anxiety disorder group.The mean parathormone level in the first group (37,5 ± 2,76 pg/ml) was significantly higher than both the second group (49,6 ± 3, 71 pg/ml ) and the control group (49,6 ± 3, 71 pg/ml). In correlation analysis, positive correlations were determined among the parathormone levels and the scores of Hamilton depression rating scale and Hamilton anxiety rating scale of generalized anxiety disorder group. The mean blood osteocalcin levels in the first (9,04 ± 1,08 ng/ml) and second group (8,68 ± 0,83ng/ml) were significantly higher than the control group (4,88 ± 0,55 ng/ml). In correlation analysis, positive correlations were determined among the blood osteocalcine levels and the scores of Hamilton depression rating scale and Hamilton anxiety rating scale of generalized anxiety disorder group. In this study, our results suggest the results suggest the similarity in generalized axiety disorder and major depression regarding blood free T3, free T4, magnessium, calcium and osteocalcin levels and difference regarding blood TSH, phosphorus, and parathorhormon levels.