Akut aşil tendon komplet rüptürlerinin fibrin yapıştırıcı ile cerrahi tedavisi ve klinik uygulamalarımız
Treatment of acute achilles tendon ruptures with fibrin adhesives operatively and clinical applications
- Tez No: 132137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESİH KUŞKUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde. Kasım 1998 - Mayıs 2003 tarihleri arasında 25 akut asil tendon rüptürü olgusu operatif olarak fibrin doku yapıştırıcısı (Tisseel) ile tamir edildi. Bunlardan en az 6 ay takip edilen 20 olgu değerlendirmeye alındı. Olgularımızın hepsi erkekti. Yaşlan 30 ile 45 arasında değişmekle beraber ortalama yaş 38,3 idi. Akut asil tendon rüptürü olan 20 olgumuzun takip süreleri en kısa 6 ay ve en uzun 56 ay olmak üzere ortalama 23.7 oldu. Elde edilen sonuçlar fonksiyonel olarak Hooker kriterlerine göre değerlendirildi. Olgularımızın hepsinde sonuç Hooker kriterlerine göre mükemmel idi. Fonksiyonel ve klinik olarak tedavisi tamamlanan 20 olguda da komplikasyon görülmemiştir. Sonuç olarak fibrin yapıştırıcısı doğal kaynaklı ve yüksek biyolojik uyumu nedeniyle tercih edilen farklı özellikleri bünyesinde barındıran hemostatik sütür ve izolasyon materyalidir. Akut asil tendon rüptürlerinde fibrin doku yapıştırıcıları ile tamir başarılı bir tedavi seçeneğidir. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between November 1998-May 2003. 25 patients with acute achilles tendon rupture were treated with fibrin adhesive (Tisseel) operatively in the Ortopaedics and Traumatology department of Giilhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital. 20 of 25 patients with minimum 6 moths follow-up period were taken into assesment 11 of our patients were male. Average age was 38.3 years ( range. 30 to 45 years). 20 patients were available for follow-up. ranged from 6 months to 56 months,with average 23,7 months. The results were evaluated with respect to Hooker criteria. According to this all of the patients had excellent functional and clinical results. No complication was seen. Fibrin adhesives are biologically compatible.surgical hemostatic agents derived from human plasma that can be used for suture support. We concluded that reconstruction of acutely ruptured achilles tendon with fibrin adhesives is an acceptable choice of treatment. 56