Akut aşil tendon rüptürü tamirinde açık cerrahi ve minimal invasiv cerrahinin klinik ve fonksiyonel sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and functional outcomes of open surgery and minimally invasive surgery in repair of acute achilles tendon rupture
- Tez No: 800667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZELALİ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Aşil tendonu insan vücudunun en kalın ve en güçlü tendonudur. Aşil tendon rüptürleri, ayak travmalarının yaklaşık 1/3'ünü ve tüm tendon yırtıklarının ise %35'ini oluşturan yaygın bir lezyondur. Yüksek insidansı ve bol literatüre rağmen, aşil tendon rüptürünün optimal yönetimi konusunda hala tartışmalar vardır. Çalışmamızın amacı açık cerrahi ve minimal invaziv (MIS) teknik uygulanan akut aşil tendon rüptürü hastalarında klinik ve fonksiyonel skorların karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya akut aşil rüptürü nedeniyle opere edilen 65 hasta dahil edilmiştir. Hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, taraf), VKİ (Vücut Kitle İndeksi) , postoperatif takip süresi, postoperatif ilk yük verme anında VAS (Vizüel Analog Skala) skoru, işe dönüş zamanı, ayak bileği dorsifleksiyon ve plantar fleksiyon kaybı, soleus atrofi miktarı (maksimum kalf çevresi ölçümü), single heel rise test, kalf genişlik değişimi, AOFAS (Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Cemiyeti), Leppilahti ve VISA-A (Victoria Enstitüsü Spor Değerlendirmesi) klinik skorları, opere taraftaki tendonun kısalma miktarı, yürüme analizi yapılarak dinamik ve statik fazlarda sağlam ve opere ekstremitenin toplam yük miktarı ve ön-arka ayak yük dağılımlarındaki değişimler kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 35'i açık cerrahi ve 30'u minimal invaziv teknik kullanılarak opere edilen toplam 65 akut aşil rüptürü hastası dahil edilmiştir. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, taraf, takip süresi, VKİ, dorsifleksiyon ve plantar fleksiyon kaybı, soleus atrofi miktarı, tendon uzunluk değişimi ve komplikasyon sayısı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (sırasıyla, p=0,238, p=0,060, p=0,215, p=0,381, p=0,634, p=1,000, p=0,066, p=0,268, p=0,534).
Özet (Çeviri)
Introduction: The Achilles tendon is the thickest and strongest tendon in the human body. Achilles tendon ruptures are a common lesion that accounts for approximately 1/3 of foot traumas and 35% of all tendon tears. Despite its high incidence and abundant literature, there is still controversy regarding the optimal management of Achilles tendon rupture. The aim of our study is to compare clinical and functional scores in patients with acute Achilles tendon rupture who underwent open surgery and minimally invasive technique. Materials and Methods: 65 patients who were operated for acute Achilles rupture were included in the study. The patients were evaluated retrospectively. Demographic data of the patients (age, gender, side), BMI (Body Mass Index), postoperative follow-up time, VAS (Visual Analogue Scale) score at the first post-operative weight-bearing, time to return to work, loss of ankle dorsiflexion and plantar flexion, amount of soleus atrophy, single heel rise test, calf width change, AOFAS (American Orthopedic Foot and Ankle Society), Leppilahti and VISA-A (Victorian Institute Sport Assessment) clinical scores, shortening of the operated side tendon, gait analysis by performing gait analysis, total load amount of healthy and operated extremities, and changes in fore-hind foot load distributions has been recorded. Results: A total of 65 patients with acute Achilles rupture, 35 of whom were operated using open surgery and 30 using minimally invasive technique, were included in the study.