Cerrahi tedavi uygulanmış ayak bileği kırıklarının pedobarografi ile değerlendirilmesi
Pedobarographic evaluation of operated ankle fractures
  1. Tez No: 132139
  2. Yazar: ÜLKER MORALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada cerrahi tedavi uygulanan 63 ayak bileği kırıklı hastanın, American Orthopaedic Foot and Ankle Society değerlendirme skalası kullanılarak klinik muayenesi, Phillips-Schwartz radyografık (anatomik-artritik) değerlendirme skalaları ile radyolojik değerlendirmesi ve pedobarografik analizi yapılarak bu üç değerlendirme yöntemi istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ayak bileği kırıkları sonrası topuk bölgesi plantar basınç değerleri kırık tarafta azalmaktadır, yürümeye ait bu basınç asimetrisinin telafi edilmesinde yük ön ayağa kaymaktadır. Pedobarografi değerlerinin kırık iyileşmesinden 2 yıl sonra normal değerlere ulaşması nedeniyle klinik takiplerde bu sürenin bilinmesi pedobarografi ile hasta değerlendirmesinde ve yönlendirmesinde yardımcı olur. Pedobarografi değerlerine göre asimetri saptanan hastalarda egzersiz programı düzenleyebilir, gerekli hallerde ayakkabı modifikasyonu yapabiliriz. Tekrarlayan ölçümler ile asimetrik basınç değerlerinin düzelip düzelmediğini görebilir, tedavi etkinliğini gözlemleyebiliriz. Pedobarografi ayak bileği kırıkları sonrası hasta değerlendirmesinde objektif fonksiyonel bir yöntemdir. Ancak tek başına kullanımı kırık iyileşmesi ve hastanın klinik takibinde yeterli olmayabilir. Bu yöntem klinik ve radyolojik değerlendirmelere ilaveten ek bilgi sağlar. 71
Özet (Çeviri)
PEDOBAROGRAPHIC EVALUATION OF OPERATED ANKLE FRACTURES SUMMARY In this retrospective study, 63 operated, ankle fractured patients were clinically examined by using American Orthopaedic Foot and Ankle Society rating scale, radiologically evaluated by Phillips-Schwartz radiographic (anatomic-arthritic) evaluation scales, analyzed pedobarographically and these 3 evaluation methods were compared statistically. After ankle fractures, plantar pressure measurement of the heel zone decreased at the fractured side, for the compensation of this pressure asymmetry, which belongs to walking, the load displaces to the front foot. Because of the pedobarographic measurements become normal 2 years after fracture healing, knowing this time in the clinical follow up, helps us in evaluating and directing the patient pedobarographically. According to pedobarographic measurements at the asymmetry established patients, we can organize exercise programs and make shoe modifications if needed. With the help of the relapsed measurements we can see if the asymmetric pressure values are arranged or not and we can observe the effectiveness of the treatment. Pedobarography is an objective, functional method in the evaluation of ankle fractured patients. But using only pedobarography can not be enough in the evaluation of fracture healing and the patients' clinical follow up. This method gives additional knowledge to clinical and radiological evaluations. 72