Normal nörovasküler anatomi ve varyantlarının standart dirsek artroskopisi giriş yolları ile ilişkilerinin kadavra üzerinde tanımlanması
Anatomical relationships between elbow arthroscopy portals and neurovascular structures in cadaveric elbows
  1. Tez No: 132149
  2. Yazar: MEHMET CAN ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
ÖZET Adalet Bakanlığı İstanbul Tıp Kurumu'nda, 12 kadavra üzerinde toplam 20 dirsekte, klasik kitaplara geçmiş dirsek eklemi artroskopisi giriş yollarının tanımlarından yola çıkarak bunların kadavra üzerinde dirsek çevresi damar ve sinir yapıları ile olan ilişkileri farklı dirsek pozisyonlarında tanımlanarak dirsek eklemi artroskopisi giriş yollarının tesisinin damar ve sinirsel yaralanma açısından riskleri ve güvenirliği araştırılmıştır. Giriş yoluna anatomik yakınlığı nedeni ile en riskli yapı radial sinirdir. Dirsek eklemi artroskopisi sırasıda yaralanma riski olan kutanöz sinirlerin (posterior antebrakial kutanöz sinir [PACN], medial antebrakial kutanöz sinirin [MACN], lateral antebrakial kutanöz sinir [LACN], medial brakial kutanöz sinirin [MBCN] ) yaralanma riskleri sadece dermis tabakasına kadar longitudinal cilt insizyonu yapılıp daha sonraki doku planlarında kunt enstrümantasyon ile diseksiyon yapılarak azaltılabilir. Dirsek eklemi artroskopisi sırasında dirseğin tam ekstansiyona getirilmesinden posterior antebrakial kutanöz sinir (PACN), medial antebrakial kutanöz sinir (MACN), medial brakial kutanöz sinir (MBCN), lateral antebrakial kutanöz sinir (LACN), ulnar sinir (UN), brakial arter (BA) yaralanma riski arttığı için mümkün oldukça kaçınılmalıdır. Dirsek eklemi artroskopisi sırasında dirseğin tam ekstansiyona getirilmesi ile dirsek eklemi artroskopisi sonrası görülen geçici radial sinir, median sinir felçleri arasında ilişki olabileceği sonucuna varılmıştır; bu pozisyondan mümkün oldukça kaçınılmasının radial sinir ve median sinir yaralanmasının önlenmesi için gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. 150
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the Couincil of Forensic Medicine of Istanbul of the Ministry of Justice, the elbow arthroscopy portals that describe in classic textbooks were set out in 20 elbows of 12 cadavers in different elbow positions are used to evaluate the risks and safety of portal establishment for injury to neurovascular structures about elbow. The vital structure most at risk is the radial nerve because of its anatomic proximity to portal. The injury risk for the cutaneous nerves that are at risk during elbow arthroscopy (posterior antebrachial cutaneous nerve [PACN], medial antebrachial cutaneous nerve [MACN], lateral antebrachial cutaneous nerve [LACN], medial brachial cutaneous nerve [MBCN]) is reduced by incising skin longitudinally only then using blunt instrumentation to cross the subcutaneous plane. During elbow arthroscopy, its better to avoid to extend the elbow fully because this increase the risk of posterior antebrachial cutaneous nerve (PACN), medial antebrachial cutaneous nerve (MACN), lateral antebrachial cutaneous nerve (LACN), medial brachial cutaneous nerve (MBCN), ulnar nerve (UN), and brachial artery (BA) injury. Transient radial and median nerve palsies that are seen after elbow arthroscopy can be related to the extension of the elbow fully during elbow arthroscopy; its better to keep away from this position to prevent radial and median nerves injury. 151