Travmatize edilmiş aşil tendonlarının iyileşmesine ekstrakorporeal şok dalga terapisi ve terapötik ultrasonun etkilerinin biomekanik olarak karşılaştırılması (deneysel çalışma)
- Tez No: 132150
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Düzce Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
39 VI. ÖZET Bu çalışmanın amacı; travmatize edilmiş asil tendonlarının iyileşme sürecine ekstrakorporeal şok dalga terapisi ve terapötik ultrasonun etkilerinin incelenmesi ve bu etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda ağırlıkları 263-341 (ortalama 288.232) gr arasında değişen otuz adet Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar tesadüfi olarak üç gruba ayrıldı. Sıçanların sol asil tendonlarına Frieder et al. 'un kullandığı parsiyel asil tendon ruptürü tekniği uygulandı. Asil tendonun distal bağlantı yerinin 0.5-1.0 cm proksimalinden tendonun uzun eksenine dik olacak şekilde 18 numara iğne ile delik açıldı. Cerrahi sonrası postoperatif 2. günde 1. kontrol grubundaki sıçanlara anestezi sonrası öpere edilmiş sol asil tendonlarına floroskopik tahmini odaklamayı takiben 14kv gücünde 500 şok dalgası 5 dakika süre içinde uygulandı. Cerrahi sonrası postoperatif 2. günden başlayarak 2. kontrol grubundaki sıçanların öpere edilmiş sol asil tendonlarına anesteziyi takiben günde bir kez on gün boyunca 1 Mhz frekansında 0.5 W/cm2 yoğunluğunda, puis tarzında, beş dakika süresince ultrason su içi uygulama tekniği ile uygulandı. Bütün sıçanlar postoperatif 21 'ci günde yüksek doz eter kullanılarak öldürüldü. Sol asil tendonlara operasyon insizyonu üzerinden ulaşılarak tendonlar kemiğe yapışma yerinden itibaren adale kısmına kadar blok halinde çıkarıltıldı. Zwick markalı materyel test sisteminde tendonlar 120 mm/dk sabit hızla çekildi. Giderek artan kuvvet uygulamasıyla tendonların kopma kuvvetleri saptandı.40 Değerlendirme sonrası elde edilen sonuçlar Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı. Kontrol ve Eswt grupları arasında p değeri 0.028, kontrol ve ultrason grupları arasında p değeri 0.021 ve Eswt ve ultrason grupları arasında p değeri 0.798 olarak tespit edildi. İyileşme sürecinin kısalması immobilizasyon süresini ve bunun sonucu olarak komplikasyon görülme sıklığını azaltacaktır. Oluşabilecek komplikasyonlann ortadan kalkması ve iyileşme sürecinin kısalması ile tedavi maliyetleri ve iş gücü kayıpları azaltılmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
41 VII. SUMMARY The purpose of this study is to investigate and compare the effects of the extracorporeal shock-wave therapy and therapeutic ultrasound to healing process of traumatized achilles tendons. In this study we used 30 male Wistar rats with 263-341 (median 288.232) gr. weight. The rats were divided into three random groups. Frieder et al.'s partial achilles tendon rupture technique was applied to left achilles tendons of the rats. A puncture was made vertical to longitudinal axis and 0.5-1.0 cm proximal of distal insertion of achilles tendons with no. 18 needle. In the postoperative second day; after anaesthesia 14kv powered 500 shock-waves applied to operated left achilles tendons of the rats in the first control group for 5 minutes after approximately floroscopic focusing. Starting from postoperative second day; after anaesthesia 1 Mhz frequency and 0.5 W/cm2 intensity pulsed ultrasound was applied for ten days, once a day to operated left achilles tendons of the rats, in the second control group for 5 minutes with in-water applying technique. All rats were sacrified at postoperative 21st day with overdose ether. We reached to left achilles tendons of the rats over operation insicion. Tendons were excised in blocks from musculotendinous junction to distal insertion. In the Zwick branded material test system, tendons were pulled with 120 mm/min constant speed. We determined the braking force of the tendons with the gradually increasing application power.42 The results were compared with Mann-Whitney U Test. Between control and Eswt groups the p value was 0.028, between control and ultrasound groups p was 0.021 and between Eswt and ultrasound groups p was 0.798. Shortening of healing period will reduce the immobilisation time and complication rate. According to this results treatment costs and workforce loss will be lower.