İliak osteotominin femur başı dolaşımı üzerine etkisinin büyümekte olan tavşan modelinde araştırılması
The effect of iliac osteotomy on the femoral head circulation,a groving rabbit model
  1. Tez No: 267661
  2. Yazar: HASAN METİNEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ŞENARAN, YRD. DOÇ. BURKAY KUTLUHAN KAÇIRA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Gelişimsel kalça displazisi gerek tanı ve tedavisi gerekse komplikasyonlarıyla ortopedik sorunlar içinde önemli bir yer tutmaktadır. Tanı ve tedavideki ilerlemelere rağmen komplikasyon oranları azalmakla birlikte devam etmektedir.En önemli komplikasyonu femur başı avasküler nekrozudur. Avasküler nekrozun patogenezi ve önlenmesine yönelik günümüzde yeterli bilgiye sahip değiliz.Çalışmamızın amacı tavşan modelinde, asetabuler osteotomilerin, asetabuler displazi ve femur başı üzerine etkilerini değerlendirmekti. Bu amaca yönelik olarak biz çalışmamızda 2 grupta 8'er tavşan olmak üzere 16 adet tavşan kullandık. 1.gruptaki 8 tavşanın sol iliak kemiklerine medial korteksler sağlam kalacak şekilde in-situ osteotomi yaptık. Sağ kalça eklemlerine müdahele edilmedi. 2.grup 8 tavşanın yine sol iliak kemiklerine komplet osteotomi yapıldı ve araya önceden tasarlanıp steril edilen titanyum kama yerleştirilerek distraksiyon uygulandı.Distraksiyon ile femur başına binen yükün arttırılması amaçlandı. İşlem sonrası tavşanlar 3 hafta gövde alçısı ile tespit edildi. İkinci gruptaki 3 tavşan ilk hafta içinde öldü ancak onların kalça eklemleri de incelemeye tabi tutuldu. Üç hafta gözlemin sonunda her iki gruptaki hayvanlar sakrifiye edilip kalça eklemlerine %10'luk formol solüsyonunda bekletildikten sonra Hematoksilen Eozin'le boyanarak histopatolojik inceleme yapıldı.Birinci grupta, sadece osteotomi yapılan tavşanlarda asetabulumda kıkırdak değişikliklerinin yanında yeni kemik oluşumu, femur başında ise bir değişikliğin olmadığı görüldü. İkinci grupta ise asetabulumdaki birinci grupla benzer değişikliklere ilave olarak femur başı epifizinde kemikleşme artışı, epifiz hattında incelme ile beraber hücre dizilimlerinin düzensizleşmesi ve femur başında şekil değişikliği tespit edildi. İlk haftada ölen tavşanların femur başında bu bulgulara rastlanmadı.Sonuç olarak asetabular osteotomi sonrası femur başında basınç artışı olmasının epifizde erken kapanma, deformasyon ve avasküler nekroza yol açabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Diagnosis, treatment and complications of developmental dysplasia of the hip have a great importance in orthopaedic problems . Despite progression in diagnosis and treatment, complications are stil present and difficult to control The most important complication is avascular necrosis of the femoral head.The aim of our study to investigate the effect of acetabular osteotomy on Acetabular development and on the femoral head. For this purpose, 16 rabbits were divided into 2 groups; unilateral insitu asetabular osteotomy was performed in the first group remaining the medial asetabular cortex intact, and unilateral complete osteotomy and distraction of the acetabular site was applied to the second group. Titanium wedge was placed into the osteotomy side to sustain distraction and pressure to the femoral head. The right side asetabuli were accepted as controls. The rabbits were kept in body cast for 3 weeks.Three rabbits in 2nd group died within the first week, but their hip joints were also subjected to pathologic examination. Both groups of animals were sacrificed at the end of 3 weeks. Hip joints were kept in 10% formalin solution and histopathologic examination was performed with Hematoxylin Eozin stain.Cartilage changes with new bone formation were seen at the acetabular side of the first group compared to the control site. In the second group, columnar pattern of the femoral head physis was changed and deformation of the femoral head was observed in addition to the asetabular changes of the first group. These femoral side pathologies were not observed at the 3 rabbits of the second group that were died in the first week.In conclusion, distraction of the acetabular osteotomy increase pressure on the femoral head and may produce deformation and avascular necrosis of the femoral head epiphysis.