Koroner arter by-pass ameliyatının sol ventrikül fonksiyonları üzerine etkilerinin doku doppler ekokardiyografi yöntemi ile incelenmesi
Assessment of the effects of coronary by-bass on left ventriculary functions by tissue doppler echocardiographia procedure
  1. Tez No: 132205
  2. Yazar: OKAN DOST
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜMER ULUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET KORONER ARTER BY-PASS AMELİYATININ SOL VENTRİKÜL FONKSİYONLARI ÜZERİNE ETKİLERİNİN DOKU DOPPLER EKOKARDİYOGRAFİ YÖNTEMİ İLE İNCELENMESİ Koroner arter by- pass ameliyatı ile reperfüzyon sağlanması global ve bölgesel sistolik ve diastolik fonksiyonları düzeltebilmektedir.Yeni noninvazif teknik olan doku Doppler inceleme (DDİ) ile kalitatif ve kantitatif olarak sol ventrikül bölgesel sistolik ve diyastolik fonksiyonları değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada koroner arter hastalığı olan hastalarda iskeminin miyokardiyal fonksiyonlar üzerine yaptığı etkilerin DDİ ile incelenmesi ve koroner arter by-pass ameliyatının bu fonksiyonlar üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya iskemik kalp hastalığı nedeni ile koroner arter by-pass ameliyatı yapılan 20 hasta (15 erkek, 5 kadın, yaş ort: 57.5±11.0) alındı. Tüm hastalar koroner arter by-pass operasyonundan önce ve operasyondan 1 hafta sonra tanısal ekokardiyografık inceleme (2D, M-Mod, renkli Doppler, PW Doppler ve CW Doppler) ve DDÎ ile değerlendirildi. Hastaların global sistolik, diyastolik ve bölgesel sistolik fonksiyonlarında değişme saptanmadı. Koroner areter by-pass operasyonundan 1 hafta sonra yapılan incelemede sistolik kontraksiyon fazında (S dalgalan) artış eğilimi olmasına rağmen başlangıca göre anlamlı değişiklik saptanmadı (P>0.05). Erken hızlı doluş fazında (E dalgalan) yine anlamlı değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF THE EFFECTS OF CORONARY BY-PASS ON LEFT VENTRICULARY FUNCTIONS BY TISSUE DOPPLER ECHOCARDİOGRAPHİA PROCEDURE Reperfusion, gained by coronary arterial by-pass, may improve regional and global systolic and diastolic functions. Regional systolic and diastolic functions of left ventricle can be evaluated qualitative and quantitatively by a new noninvasive technique, tissue Doppler examination. In this study we aimed to assess the effects of ischemia in patients with coronary arterial disease, on myocardial functions, and also the effects of successful coronary by-pass surgery on these functions by tissue Doppler examination (TDE). 20 patients (15 male, 5 female, mean age 57.5+ 11.0) with ischemic cardiac disease and undergoing coronary arterial by-pass surgery were included in the study. All patients were evaluated by diagnostic echocardiographic examination (2 D, M-Mode, colour Doppler, PW Doppler and CW Doppler ) and TDE before and 1 week after surgery. No difference was found due to global systolic, diastolic, and regional systolic functions of patients. During the examination, carried out 1 week after surgery, an inrease in systolic contraction phase (S waves) was found, however the difference was not significant (P> 0.05). Early quick filling phase (E wave) did not differ significantly also, a decrease in late diastolic slow filling phase (A wave) 3 segments was significant.