Kardiyopulmoner bypass ile myokard revaskülarizasyonu yapılan hastalarda tumor necrosis factor salınımı ve etkileri
The release of tumor necrosis factor and its possible effects in patients undergoing myocardial revascularization with cardiopulmonary bypass
- Tez No: 132212
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKMEN BÖKE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kardiyopulmoner bypass (KPB) ile yapılan kalp ameliyatları organ hasarına ve postoperatif morbiditeye yol açabilen sistemik enflamatuvar cevaba neden olur. Bu enflamatuvar cevaba cerrahi travma, kanın yabancı cisimle temas etmesi, bypassa son verildikten sonra akciğerlerde reperfüzyon hasarının gelişmesi neden olmaktadır. Enflamatuvar cevap kallikrein, fibrinolitik sistem, koagülasyon sistemi, kompleman aktivasyonu, degranülasyon ve proteaz enzim salınımı ile nötrofıllerin aktivasyonu, oksijen radikallerinin üretimi, mononüklear hücrelerden tümör nekrozis faktör (TNF), interlökin-1 (IL-1), interlökin-6 (IL-6) gibi çeşitli sitokinlerin sentezlenmesi ile oluşur. Kardiyopulmoner bypass tümör nekrozis faktör gibi sitokinlerin salınımı ile sistemik enflamatuvar cevaba yol açarak, istenmeyen sistemik etkilerle sonuçlanır. Çalışmamıza koroner arter bypass cerrahisi uygulanan yirmi hasta alındı. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), insülin bağımlı diabetes mellitusü (DM) olan, daha önce kardiyopulmoner bypass kullanılarak ameliyat edilen hastalar ile immun cevabı değiştirecek ilaç kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar ameliyattan önce Cleveland Klinik'te Higgins ve arkadaşları (69) tarafından geliştirilen preoperatif risk faktörleri skorlama sistemi (CCS) kullanılarak değerlendirildi. Toplam yirmi hastadan kardiyopulmoner bypass öncesi, sırası ve sonrasında alınan plazma örneklerinde eliza yöntemi ile "tumor necrosis factor'''' ölçüldü. Bulunan değerlerin bypass, hastanede kalma ve oksijen gereksinim süreleri, preoperatif morbidite değerlendirme skoru, yaş ve postoperatif kanama ile ilişkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary bypass, used in cardiac surgical procedures, causes a systemic inflammatory response, which may lead to postoperative morbidity and organ destruction. This inflammatory response is due to surgical trauma, contact of blood with foreign materials and reperfusion injury to the lungs. Inflammatory response consists of kallikrein, fibrinolytic system, coagulation system, complement activities, degranulation and proteolytic enzyme secretion and neutrophyl activation, production of oxygen radicals, synthesis of tumor necrosis factor, interleukin-1, interleukin-6 and other various cytokines secreted from the mononuclear cells. Cardiopulmonary bypass induces whole-body inflammatory response through the release of tumor necrosis factor, resulting in adverse systemic effects. Twenty patients undergoing coronary artery bypass grafting due to coronary artery disease were included in our study. Patients with insulin dependent diabetes mellitus, chronic obstructive lung disease or history of a previous cardiopulmonary bypass mediated operation were excluded. Patients using drugs which might change the immunological response were excluded from the study. Patients were evaluated via a preoperative risk factor scoring system generated by Higgins at all (69) in the Cleveland Clinic preoperatively. TNF levels were measured by ELISA in plasma samples collected from twenty patients, before, during and after cardiopulmonary bypass. The relationship of these values with the preoperative morbidity assessment score, age, bypass timing, oxygen demand timing, hospitalization timing and postoperative bleeding were evaluated.